Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim 

Gmina: Kamień Pomorski, powiat: kamieński, województwo: zachodniopomorskie
Adres: Plac Katedralny 8, 72- 400 Kamień Pomorski
Konkatedra należy do: parafii św. Ottona Biskupa z Bambergu w Kamieniu Pomorskim

Katedrę w Kamieniu Pomorskim ufundował książę pomorski Kazimierz I w 1176 roku. Świątynia powstała w miejscu drewnianego kościółka, a jej budowa związana była z przeniesieniem siedziby biskupów pomorskich z Wolina.

Kościół początkowo wznoszono w stylu romańskim, jednak po zniszczeniu go przez wojska brandenburskie w 1308 roku, wznowione prace przybrały już styl gotycki. W kolejnych lata katedra podlegała dalszej rozbudowie, zdobnictwu jak również przybywało tu wyposażenia sakralnego. Około 1382 roku ustanowiono w niej pierwsze organy. Kościół ukończono ostatecznie pod koniec XV wieku. W pierwszej połowie XVI wieku katedrę przejął Pomorski Kościół Ewangelicki, w związku z tym stała się ona świątynią luterańską, aż do 1945 roku. Na przestrzeni tych lat była ona wielokrotnie restaurowana. W 1972 roku ustanowiono ją konkatedrą rzymskokatolickiej diecezji, natomiast w 1992 roku przekształcono ją w archidiecezję.

Świątynia jest w stylu romańsko- gotyckim, ceglana i trójnawowa, a ponadto od strony północnej znajduje się wirydarz. A co to takiego? Otóż wirydarz to kwadratowy lub prostokątny ogród znajdujący się wewnątrz murów klasztornych. Wewnątrz świątyni znajduje się ogromna ilość, przepięknych zabytków sakralnych, których tu nie sposób wymienić. Dlatego też zachęcam to zwiedzenia tego miejsca i obejrzenia tego wszystkiego samemu, a przede wszystkim do odwiedzenia wirydarza, bo to niezwykłe miejsce. Ponadto do zwiedzania udostępniony jest skarbiec katedralny.

Skarbiec

Skarbiec znajduje się nad wschodnim skrzydłem krużganków. Składa się on z czterech, niewielkich pomieszczeń połączonych amfiladowo (czyli wejścia do nich znajdują się w jednej linii). W jednym z nich podziwiać można malowidła datowane na XIV wiek. Odkryto je jednak dopiero w okresie międzywojennym, a ich konserwację przeprowadzono w 1938 roku.

W Skarbcu można podziwiać zarówno malowidła i figury świętych jak również: szaty i naczynia liturgiczne.

Wirydarz przykatedralny

Wirydarz w Kamieniu Pomorskim powstał na przełomie XIII i XIV wieku. W przeszłości służył on do nabożeństw, procesji, medytacji, a przede wszystkim modlitwy. Sprzyjało temu jego piękno i odosobnienie od świata zewnętrznego. Zbudowany jest on na planie kwadratu, a w jego centrum, gdzie dawniej mieściła się studzienka, znajduje się obecnie chrzcielnica z 1124 roku. Dookoła przebiegają krużganki otwarte na ogród, a ich sklepienia tak jak w Katedrze wybudowane są w systemie krzyżowo- żebrowym.

Miejsce to jest jak dla mnie niezwykłe. Nad krużgankami znajdują się wysokie mury zabudowań Katedry, które zbudowane są z czerwonej cegły, a ponadto porośnięte bluszczem. Pięknie obsadzony licznymi gatunkami krzewów i kwiatów wirydarz zdobią dekoracje w postaci płyt nagrobnych, które należały do spoczywających tu biskupów, kanoników oraz książąt pomorskich. Wszystko to bez wątpienia sprawia, że tak jak dawniej tak i teraz miejsce to sprzyja ascezie i modlitwie. Ponadto jest to jedyny wirydarz przykatedralny w Polsce.

Kamień Pomorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.