Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim

Gmina: Kamień Pomorski, powiat: kamieński, województwo: zachodniopomorskie
Adres: ul. Juliusza Słowackiego 1, 72- 400 Kamień Pomorski

Bramę i Basztę Wolińską zbudowano w 1308 roku. Baszta powstała jako obiekt obronny wraz z murami wokół miasta i nieistniejącymi już innymi wieżami i bramami. Zbudowana jest ona w stylu gotyckim. Jednak po jej odnowieniu w 1691 roku część gotyckiego charakteru uległa zniszczeniu. Od czerwca 2001 roku w jej wnętrzu znajduje się Muzeum Kamieni wraz z punktem widokowym na piękną panoramę Zalewu Kamieńskiego.

Przed bramą znajduje się obelisk upamiętniający jej 700 lecie istnienia. Wejście do Muzeum Kamieni znajduje się natomiast po drugiej stronie.

Muzeum Kamieni

Brama i Baszta są bez wątpienia warte uwagi ze względu na swój wygląd i wiek, ale o nich już pokrótce było więc nadszedł czas na opis samego Muzeum. To właśnie zebrane tu zbiory robią ogromne wrażenie, (a przynajmniej na mnie zrobiły).

Muzeum Kamieni powstało w 2001 roku i jest prywatnym przedsięwzięciem rodziny Sokołowskich. W skład ekspozycji wchodzi 2600 eksponatów pochodzących z całego świata. Całość rozmieszczona została na sześciu piętrach zabytkowej baszty.

Główną część zbiorów stanowią oczywiście minerały, bursztyny, kamienie szlachetne i półszlachetne oraz meteoryty. Ale zamiast ich dokładnego opisywania i wyliczania wstawię po prostu parę zdjęć.

Po za imponującym zbiorem kamieniami muzeum posiada również wystawę składającą się z skamielin i szkieletów dinozaurów (deinonycha i ornitolesta). Ponadto obejrzeć tu można kości tyranozaura, allozaura, celofyza, a także skamieniałe gniazdo z 33 jajami. Dodatkowo podczas zwiedzania wyświetlany jest film obrazujący życie dinozaurów. W części tej można pobawić się również w małego archeologa.

W skład ekspozycji oprócz kamieni, minerałów i skamieniałości wchodzi również część historyczna. Zalicza się do niej gabloty na pierwszym piętrze ze zbrojami i bronią średniowieczną jak również zdjęcia przedstawiające historię miasta Kamień Pomorski na ostatnim piętrze.

Ponadto, podczas zwiedzania muzeum warto skorzystać z dwóch tarasów widokowych Baszty. Z nich bowiem rozciąga się przepiękny widok na miasto Kamień Pomorski jak i Zalew Kamieński.

W muzeum mieści się również sklepik, w którym można zaopatrzyć się w biżuterię, pamiątki jak i wyroby z kamienia. Każdy znajdzie tu bez wątpienia coś dla siebie.

Zachęcam do zwiedzenia muzeum zwłaszcza te osoby, które oprócz leżakowania latem na plaży pragną też coś obejrzeć. No a dla dzieci, które uwielbiają zbierać różne kamienie (jak mój siostrzeniec) jest to nie lada atrakcja.

Kamień Pomorski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.