Gmina: Kamień Pomorski, powiat: kamieński, województwo: zachodniopomorskie
Kamień Pomorski to miasto położone w przepięknym miejscu. Znajduje się ono bowiem na Pobrzeżu Szczecińskim, w rozlewisku rzeki Dziwny, tworzącej Zalew Kamieński. Miejscowość ta mimo, że znajduje się 7 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego to ma do niego pośredni dostęp przez cieśninę Dziwnę. Tak bliskie położenie nad morzem oraz liczne rozlewiska wodne mają bezwątpienia wpływ na panujący tu morski klimat, z wysoką wilgotnością powietrza. Ponadto dzięki występowaniu na terenie miasta źródeł solankowych i pokładów borowiny miejscowość ta uznana jest za uzdrowiskową.
Nazwa miejscowości wzięła się prawdopodobnie od głazu narzutowego (obwód 20 m) położonego w korycie rzeki Dziwny. Głaz ten służył dawniej jako oznaczenie w żegludze i był charakterystycznym punktem odniesienia dla miasta.
Już w IX-XI wieku znajdowała się w tym miejscu osada rybacka, która w 1274 roku otrzymała prawa miejskie. Rozwój i dalsze dzieje miasta mają bez wątpienia związek z przeniesieniem do Kamienia Pomorskiego biskupstwa w 1176 roku. Od 1964 roku w mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Spacerując wzdłuż zalewu oprócz podziwiania pięknych widoków, obejrzeć można pozostałości po murach miejskich oraz fragment XIX wiecznego wraku.
Fragment wraku wydobyto w 2016 roku i po badaniach archeologicznych okazało się, że jest to XIX- wieczny żaglowiec towarowy, który zbudowany był ze studwudziestoletnich dębów.
Muzeum Kamieni
Bramę i Basztę Wolińską wybudowano w 1308 roku jako jedną z części zabudowań obronnych wokół miasta. Obecnie jednak, w ich wnętrzu mieści się prywatne Muzeum Kamieni.
W muzeum znajdują się zarówno ekspozycje poświęcone kamieniom, minerałom i skamieniałościom jak również ekspozycja historyczna z bronią średniowieczną. Do najciekawszych zbiorów należy bez wątpienia ogromnych rozmiarów szczotka ametystowa. Ponadto znajdują się tu kości dinozaurów jak i różne skamieliny.
W baszcie znajdują się także dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę zarówno miasta jak i zalewu.
Więcej informacji:
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim
Konkatedra Najświętszej Marii Panny, Św. Jana Chrzciciela i Św. Faustyna Biskupa
Katedra w Kamieniu Pomorskim powstała dzięki Kazimierzowi I, który ufundował ją w 1176 roku. Powstała ona w miejscu starego drewnianego kościółka. Początkowo budowano ją w stylu romańskim, jednak ukończono już w stylu gotyckim. Kościół ukończono ostatecznie w XV wieku. W kolejnym wieku świątynię przejął Pomorski Kościół Ewangelicki i w związku z tym aż do 1945 była ona świątynią luterańską.
Wśród murów klasztornych można odnaleźć wirydarz i skarbiec katedralny. Wirydarz w Kamieniu Pomorskim jest jedynym tego typu obiektem przykatedralnym w Polsce. Jednak aby dowiedzieć się co to dokładnie wirydarz i jakie skarby można obejrzeć w Skarbcu zapraszam na stronę poświęconą Konkatedrze, do której link umieszczony jest poniżej zdjęć.
Więcej informacji:
Konkatedra Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim
Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie do zwiedzenia tego urokliwego miasteczka jakim jest Kamień Pomorski. Jest ono bowiem przepięknie umiejscowione nad Zalewem Kamieńskim. Nad brzegiem zalewu znajduje się ponadto promenada wzdłuż, której ulokowane są liczne lodziarnie jak i restauracje. Dodatkowo Muzeum Kamieni także jest bardzo interesujące i w dodatku nie drogie. Konkatedra robi ogromne wrażenie, a w jej wnętrzu odbywają się również koncerty organowe. Jest to fajne miejsce na wyjazd jednodniowy będąc nad morzem. Znajduje się bowiem z dala od tłumów turystów, a jednocześnie około godziny drogi od Kołobrzegu. Tak więc każdego komu znudzi się leżenie na plaży zapraszam na zapoznanie się z tym interesującym miasteczkiem.