Złoty Potok

Gmina: Janów, powiat: częstochowski, województwo: śląskie

Złoty Potok to wieś leżąca w Jurze Krakowsko- Częstochowskiej nad rzeką Wiertnicą. I to właśnie z tą rzeką powiązane są początki osadnictwa w tym miejscu. Pierwsze wzmianki o grodzisku tu założonym pochodzą z przełomu VIII i IX wieku. Natomiast informacje o pierwszej wsi pochodzą z 1153 roku.

Na przestrzeni wieków Złoty Potok zmieniał swoich właścicieli. Był on najpierw w posiadaniu rodu Odrowążów, następnie Potockich, a od 1851 roku majątek stał się własnością Krasińskich. I to właśnie z rodziną Krasińskich powiązane są główne atrakcje wsi, takie jak dwór czy pałac.

Dwór Krasińskich
Adres: ul. Tadeusza Kościuszki 11

Dwór Krasińskich to zabytkowy klasycystyczny pałacyk z XIX wieku. W nim w 1857 roku mieszkał Zygmunt Krasiński wraz z rodziną. Obecnie w dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Na wystawach prezentowane są eksponaty związane z życiem, jak również twórczością poety.

Ja niestety samego muzeum nie zwiedziałam, ponieważ w dniu mojego pobytu w Złotym Potoku było ono zamknięte.

Obok dworu Krasińskich znajduje się zabytkowy pałac Raczyńskich. Niestety jego wnętrza też nie można zwiedzać, ponieważ państwo toczy spór ze spadkobiercami po rodzinie Raczyńskich i budynek pozostaje zamknięty.

Pałac i park Raczyńskich

Jak wspomniałam koło dworu Krasińskich znajduje się również Pałac Raczyńskich. Pałac ten wzniesiono z inicjatywy Wincentego Krasińskiego, czyli ojca Zygmunta. Późniejszą spadkobierczynią majątku była córka poety Maria, która poślubiła Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Stąd też pałac nazwano po jej mężu.

Wnętrza pałacu są niestety zamknięte, ale nie ma żadnych przeszkód by podziwiać go zewnątrz, a ponadto spacerować po pięknym parku otaczającym całą posiadłość.

Więcej informacji:
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Rezerwat przyrody Parkowe

Rezerwat przyrody Parkowe powstał w 1957 roku, a swoją powierzchnią obejmuje ponad 230 hektarów.

Główną rolą rezerwatu jest ochrona rosnących tu lasów jak również występujących tu licznie ostańców skalnych. Do najbardziej interesujących skał należą tak zwane Diabelskie Mosty oraz tak zwana Brama Twardowskiego.

Diabelskie mosty

Brama Twardowskiego

Więcej informacji:
Rezerwat przyrody Parkowe w Złotym Potoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.