Rezerwat przyrody Parkowe w Złotym Potoku

Gmina: Janów, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Rezerwat leśno- krajobrazowy, ochrona wzgórz oraz fragmentów doliny Wiercicy jak również form skalnych i starodrzewia.

Rezerwat przyrody „Parkowe” na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej utworzony został 3 września 1957 roku. Swoją powierzchnią zajmuje on obszar 234,13 hektara.

Rezerwat Parkowe swoją ochroną obejmuje zarówno lasy jak i licznie tu występujące ostańce skalne ukryte pomiędzy drzewami.

Lasy

Na terenie rezerwatu występuje duża różnorodność pod względem gatunkowym. Można odnaleźć tu między innymi łęgi jesionowo- olszowe, buczyna sudecka, bory mieszane sosnowo- dębowe jak również bór sosnowy.

Nie brakuje tu również różnych gatunków grzybów, zwłaszcza w okresie jesiennym.

Jak wspomniałam pomiędzy drzewami można odkryć licznie tu występujące ostańce. Najbardziej znane to „Diabelskie Mosty” i „Brama Twardowskiego”. Nazwy te nadał sam Zygmunt Krasiński, który przebywał w Złotym Potoku wraz z rodziną.

Diabelskie Mosty

Do Diabelskich Mostów można dojść w około 5 minut od parkingu znajdującego się nieopodal. Właściwie już z drogi widać te olbrzymie 15 metrowe bloki skalne. Jak one powstały można przeczytać na tablicy informacyjnej znajdującej się przed nimi.

Miejsce to sprawia nie zwykłe wrażenie szczególnie, gdy patrzy się w górę, spacerując wąskimi szczelinami. Nie ma też problemu aby wejść na te olbrzymie ostańce, gdyż obok zbudowana jest ścieżka.

Brama Twardowskiego

Udając się z tego samego parkingu co do Diabelskich Mostów, jednak w innym kierunku, dojść można do innego ostańca zwanego Bramą Twardowskiego. Nie ma tu oczywiście problemu z odnalezieniem szlaku, gdyż wszystko jest bardzo dobrze oznaczone, a ścieżka jest dobrze wydeptana.

Przy Bramie Twardowskiego znajduje się również tablica informacyjna, z której można się dowiedzieć jak dokładnie powstało to miejsce.

Nie będę się tu dużo rozpisywać( kto chce może przeczytać powyższe informacje). Dla pozostałych dokładam oczywiście parę zdjęć, które najlepiej przedstawią to miejsce.

W rezerwacie przyrody Parkowe można oczywiście zwiedzić inne równie interesujące miejsca. Ja jednak ze względu na ograniczony czas jaki byłam na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej (a tym samym chęć zwiedzenia jak największej liczby atrakcji) odwiedziłam tylko te najbardziej charakterystyczne miejsca. Być może uda mi się jeszcze kiedyś pojechać w te okolice.

Złoty Potok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.