Powiat: tarnogórski, województwo: śląskie
Adres: ul. Szczęść Boże 81, 42- 600 Tarnowskie Góry
W latach 1784- 1912 na terenie Tarnowskich Gór funkcjonowała Królewska Kopalnia Fryderyk. W związku z tym pod ziemią znajduje się labirynt wyrobisk górniczych, chodników, a także sztolni odwadniających. Łączna długość tych korytarzy wynosi 150 kilometrów.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach to jeden z dwóch, udostępnionych do zwiedzania, fragmentów Królewskiej Kopalni. Do zwiedzania przez turystów oddana została w 1976 roku.
Sala kinowa i muzeum multimedialne
Zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra rozpoczyna się od pokazu filmu w sali kinowej.
Po jego obejrzeniu przechodzimy do nowoczesnego centrum edukacji o tarnowskim górnictwie kruszcowym. Muzeum to przedstawione w formie multimedialnej znajduje się jeszcze na powierzchni ziemi, to znaczy w naszybiu kopalni. Wystawy tu prezentowane pozwalają nam poznać metody wydobycia rud srebra jak również ołowiu i cynku. Dowiadujemy się również w jaki sposób działały dawniej urządzenia odwadniające, gdyż pod ziemią stale pojawia się woda. Na specjalnej instalacji pokazano również jak działała pierwsza, w tej części Europy, maszyna parowa służąca właśnie do odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk.
Po zwiedzeniu wystawy otrzymuje się kask ochronny na głowę i wyrusza w świat podziemny. Na głębokość 40,5 metra pod ziemią dostajemy się za pomocą wyciągu szybowego (to jest windy). W ten sposób docieramy do pierwszego odcinka kopalni czyli Chodnika Staszica.
Podziemny labirynt korytarzy
Kopalnię w całości zwiedza się oczywiście z przewodnikiem, który posiada ogromną wiedzę, a ponadto opowiada wiele ciekawych historyjek związanych z tym miejscem. Długość trasy turystycznej wynosi 1740 metrów i utworzona jest w kształcie trójkąta. Połączone zostały tu trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” oraz „Szczęść Boże”.
W trakcie wędrówki podziwiać można przodki górnicze z XVIII i XIX wieku, dawne stanowiska pracy i narzędzia jakich używano w tych czasach.
Podczas zwiedzania można usłyszeć odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków oraz robót strzałowych. Dzięki tym efektom dźwiękowym można poczuć się trochę jak dawni górnicy.
W miejscu takim jak kopalnia nie zabraknie również legendarnego ducha kopalni- Skarbnika, jak również modlitwy do świętej Barbary patronki górników.
Spływ łodziami
Największą atrakcją kopalni jest bez wątpienia odcinek szybu, który pokonuje się łodziami. Nie często bowiem zdarza się płynąć 40 metrów pod ziemią. Trasa ta ma długość 270 metrów i znajduje się między szybami Szczęść Boże i Żmija.
Przyroda
W kopalni, którą odwiedziłam można oglądać przede wszystkim efekty pracy tarnogórskich gwarków wydobywających rudy srebra. Jednak godne uwagi w tym miejscu są również różne gatunki grzybów oraz porostów. Ich wzrostowi sprzyja przede wszystkim stała temperatura powietrza oraz duża wilgotność.
Po wyjściu na powierzchnię ziemi udałam się za budynek główny. Tam bowiem znajduje się obszar zajmujący około hektara, na którym prezentowana jest niezwykła kolekcja maszyn i lokomotyw parowych. Tę część zwiedza się już samodzielnie bez przewodnika.
Kolekcja maszyn i lokomotyw parowych
Na terenie kopalni w Tarnowskich Górach znajduje się jedna z największych kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Jest tu łącznie 26 eksponatów parowych, takich jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, pompy parowe, agregat prądotwórczy, maszyny wyciągowe oraz jak dla mnie najbardziej interesujące liczne parowozy. Najstarszy z eksponatów pochodzi z 1883 roku i jest nim Maszyna Wyciągowa.
Jak dla mnie ciekawsza część ekspozycji zewnętrznej czyli ciuchcie.
Na terenie kopalni znajduje się również sklep, w którym można kupić pamiątki związane z kopalnią i ziemią tarnogórską oraz liczne minerały. Tak więc w Zabytkowej Kopalni Srebra odnajdą się zarówno osoby chcące zwiedzić dawne wyrobiska górnicze, jak również ci co wolą podziwiać parowozy. Dzięki dobrze wyposażonemu sklepikowi zadowoleni będą również kolekcjonerzy minerałów (jak moja bratanica), której najbardziej podobało się właśnie to miejsce.