Tarnowskie Góry

Powiat: tarnogórski, województwo: śląskie

Powstanie i rozwój Tarnowskich Gór związane są bez wątpienia z wydobyciem rud srebra, ołowiu oraz cynku. Legenda głosi, że pierwszą bryłę srebronośnego kruszcu wyorał chłop ok 1490 roku. W 1612 roku zapisał to w swoim dziele Walenty Roździeński. Od tego momentu na teren obecnego miasta zaczęli przybywać osadnicy i powstały pierwsze osady górnicze.

W 1529 roku powstały pierwsze księgi kopalniane, a tarnogórski Urząd Górniczy otrzymał własną pieczęć i herb. Od tego momentu nastąpił szybki rozwój górnictwa rud srebronośnych co spowodowało, że osady górnicze stopniowo przekształcano w miasto. Sprzyjał temu również intensywny rozwój handlu i rzemiosła.

W 1676 roku w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, która ustała po błagalnej pielgrzymce do Piekar. Dla uczczenia tego wydarzenia, tarnogórzanie zobowiązali się corocznie udawać do Sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej. Tradycja ta istnieje do dzisiaj i ma miejsce w niedzielę po 2 lipca.

Dalszy rozwój miasta związany był przede wszystkim z powstaniem Królewskiej Kopalni Fryderyk. W mieście powstała szkoła górnicza, założono nowe fabryki i hutę żelaza jak również wybudowano miejskie wodociągi.

Na początku XX wieku zakończyło się wydobycie kruszcu z powodu jego wyczerpania. Jednak pozostałości, po tym ważnym w rozwoju miasta miejscu, możemy w postaci kopalń zwiedzać do dzisiaj.

Zabytkowa kopalnia srebra

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach do użytku na cele turystyczne oddana została w 1976 roku. Trasa podziemna ma długość 1740 metrów i przebiega przez trzy szyby górnicze.

Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się od pomieszczeń muzealnych na powierzchni ziemi. W ich wnętrzach zapoznajemy się z pracą dawnych górników, możemy obejrzeć narzędzia ich pracy jak również poznać działanie maszyny parowej.

Następnie udajemy się do korytarzy wydrążonych 40 metrów pod ziemią. Oglądać tu możemy przede wszystkim przodki górnicze z XVII i XIX wieku. Ponadto jeden z odcinków, między dwoma szybami górniczymi, pokonujemy za pomocą łodzi. Jest to spowodowane tym, że chodnik ten dawnej służył jako korytarz odwadniający czyli odprowadzający wodę z wyrobisk.

Po powrocie na powierzchnię ziemi czeka na nas jeszcze jedna atrakcja. Jest nią wystawa maszyn parowych oraz parowozów. Na terenie przy kopalni znajduje się łącznie 26 eksponatów.

Więcej informacji:
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.