Gdynia

Gmina i powiat: Gdynia, województwo: pomorskie

Gdynia to miasto położone nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim. Wchodzi ona w skład tak zwanego Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot).

Nazwa pojawia się po raz pierwszy w 1253 roku jako Golina. Potem zmieniała się ona wielokrotnie. Była ona też zniemczana lub wymawiana po kaszubsku.


Gdynia początkowo należała do zakonu cystersów z Oliwy, a później Jana z Różęcina (kartuza). Przez prawie 400 lat Gdynia należała do kartuzów. Po I rozbiorze dostała się ona pod pruskie panowanie. Pod nim znajdowała się ok 150 lat, do końca I wojny światowej.

Na mocy traktatu wersalskiego przyznano Polsce 140 km wybrzeża. Wtedy to w Gdyni rozpoczęto budowę portu morskiego. Z małej wioski rybackiej powstało w ciągu 10 lat nowoczesne miasto.

W 1939 roku miasto dostało się pod niemiecką okupację. II wojna spowodowała znaczne zniszczenia portu. Miasto na szczęście mało ucierpiało.

W grudniu 1970 roku stoczniowcy i mieszkańcy zaprotestowali przeciw polityce władz i podwyżkom. W wyniku starć były ofiary śmiertelne i ranni. Wydarzenia te upamiętniają pomnik Ofiar Grudnia 70, stojący w pobliżu stoczni i 23 metrowy krzyż przy Urzędzie Miasta.

ORP Błyskawica- Muzeum Okręt

Okręt „Błyskawica” jest to polski niszczyciel, który rozpoczął działalność w 1937 roku. Walczył on w czasie II wojny światowej przede wszystkim na Atlantyku, Morzu Północnym i Śródziemnym. Po wojnie, remoncie i przezbrojeniu pełnił on funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Po awarii kotłowni w 1967 roku pozostał on w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej.

Od 1 maja 1976 roku rozpoczął on działalność jako oddział Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dla celów muzealnych przebudowano pomieszczenia na dziobie i rufie, a ponadto trapy i zejściówki.

Zwiedzanie okrętu odbywa się po pokładzie ( gdzie znajdują się uzbrojenia artyleryjskie, torpedowe oraz urządzenia kotwiczne) oraz pod pokładem (gdzie są pomieszczenia siłowni, radiostacji rufowej i mieszkania podoficerów). W salach wystawowych znajduje się przede wszystkim ekspozycja stała dotycząca obecności Polski na morzu od czasów kaprów po współczesne.

Więcej informacji:
ORP Błyskawica- Okręt Muzeum w Gdyni

Akwarium Gdyńskie

Jest to nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy mieszkańcy związani są ze środowiskiem wodnym. Akwarium działa od 1939 roku jednak jego rozwój i rozbudowa nastąpiły w 1971 roku.

Można tu podziwiać następujące ekspozycje:
Rafa koralowa- największa żywa rafa w Polsce.
Wodne zwierzęta świata- ze zwierzętami zamieszkującymi zimne głębie oceanu, jak langusty i rozgwiazdy.
Amazonia- z wężem anakondą, elektrycznymi węgorzami oraz kolorowymi rybami.
Zostera marina- sala z fauną Zatoki Puckiej.
Sala Bałtycka- z mapą plastyczną topografii Bałtyku.
Sala dydaktyczna- z eksponatami ryb, gadów, ptaków i ssaków.
Na styku wody i lądu- połączenie terrarium z akwarium.

Więcej informacji:
Akwarium Gdyńskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.