Akwarium Gdyńskie

Gmina i powiat: Gdynia, województwo: pomorskie
Adres: al. Jana Pawła II, 81- 001 Gdynia

Akwarium Gdyńskie to nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym. Prowadzi ono działania na rzecz ochrony zwierząt, propaguje idee ochrony przyrody, prowadzi edukację ekologiczną oraz badania naukowe.

Akwarium w Gdyni działa od 1939 roku, jednak wybuch wojny zaprzepaścił plan rozbudowy budynku. Do budowy i stworzenia muzeum powrócono pod koniec lat 50. W 1971 roku otworzono Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

Początkowo Akwarium nazywało się Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Ze względu na zbyt długą nazwę i nieadekwatną funkcję w lipcu 2003 roku nazwę zmieniono na Akwarium Gdyńskie.

W 2003 roku odnowiono przeszkloną rotundę budynku dzięki czemu powstała bogata ekspozycja zwierząt żyjących wśród raf koralowych. Następnie do Akwarium przybyły wielkie węże takie jak anakondy zielone oraz pojawiły się nowe wystawy.

Ekspozycje

Rafa koralowa- jest to największa żywa rafa koralowa w Polsce. Można tu podziwiać kilkadziesiąt gatunków koralowców twardych, korale miękkie oraz zwierzęta bezkręgowe jak: przydacznie, strzykwy, rozgwiazdy. Jest tu wiele gatunków ryb rafy koralowej takich jak: skrzydlice, błazenki, nadymki, mureny, ryby pokolcowate i wiele innych. Jest tu także konik morski- znak Akwarium Gdyńskiego.

Wodne zwierzęta świata- są tu zwierzęta zamieszkujące zimne głębie oceanu, przybrzeżne wody Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku. Znajduje się tu 6 zbiorników z bezkręgowcami i rekinami. Jest tu m. in. rozgwiazda oraz langusta.

Amazonia- ogromne zbiorniki odzwierciedlają naturalne środowisko dorzecza Amazonki. Podziwiać tu można jednego z największych gatunków węża- anakondę zieloną (samica ma 5,5 metra). Kolejnym okazem są węgorze elektryczne. Są tu też przepięknie zabarwione ryby.

Zostera marina- zostera to trawa morska. Sala prezentuje faunę Zatoki Puckiej Wewnętrznej. W zbiornikach znajdują się bezkręgowce takie jak krewetki czy kraby oraz ryby ciernikowate i bobkowate, iglicznie i wężynki.

Sala Bałtyku- z jej okien można podziwiać widok na Zatokę Gdańską. Jest tu też wiele eksponatów związanych z naszym morzem. W centralnej części sali znajduje się mapa plastyczna z topografią Bałtyku. Zaprezentowany jest tu też przekrój grup organizmów żyjących w Morzu.

Sala dydaktyczna- prezentuje ekspozycje muzealną. Obejrzeć tu można okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich. Do najciekawszych należą: jesiotr, rekin młot, delfin pospolity i albatros.

Na styku wody i lądu- w zbiornikach jest połączenie akwarium i terrarium. Prezentowane są tu zwierzęta żyjące na styku lądu i wody, głównie gady ale też ryby. Do najciekawszych należą: aksolot meksykański (przez całe życie pozostaje w postaci larwalnej zdolnej do rozmnażania i jak wszystkie larwy płazów ma zewnętrzne skrzela), poskoczek mułowy (ryba która ma płetwy brzuszne pomagające mu się wspinać po namorzynach), krokodyl krótkopyski (najmniejszy krokodyl z pyskiem tak samo szerokim jak długim oraz żywiący się owocami) oraz żółw chiński i żółw jaszczurowaty.

Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.