Trzęsacz

Gmina: Rewal, powiat: gryficki, województwo: zachodnio- pomorskie

Pierwsze informacje o wsi parafialnej pojawiły się w dokumentach z 1331 roku. Pod koniec XV wieku właścicielem miejscowości był Heinrich von Knutt. Trzęsacz na początku swego istnienia był wsią rolniczo- rybacką. Co ciekawe rybacy w tym okresie łowili na istniejącym jeszcze pod koniec XVIII wieku jeziorze. Po II wojnie światowej w Trzęsaczu zaczęły powstawać obiekty turystyczne.

Ruiny kościoła świętego Mikołaja

Świątynię w Trzęsaczu postawiono w XV wieku. Wtedy to jej mury znajdowały się 2 km od brzegu morza. Niestety budowniczowie nie docenili niszczącej siły fal morskich i 300 lat później brzeg przesunął się do kościoła na odległość 50 metrów. W 1874 roku odprawiono ostatnią mszę, ponadto ewakuowano wnętrze i ostatecznie zamknięto kościół. Natomiast w 1901 roku runął pierwszy fragment murów.

Do dzisiaj po świątyni została tylko południowa ściana nawy o długości 12 metrów i szerokości 6 metrów. Specjaliści jednak przewidują, że mimo zabezpieczeń klifu, za kilka lat nie będzie już żadnych śladów po kościele.

Więcej informacji:
Ruiny kościoła świętego Mikołaja w Trzęsaczu

Południk 15
ul. Klifowa

Trzęsacz znajduje się na 15 południku długości geograficznej wschodniej, który wyznacza czas środkowo- europejski. Oznacza to oczywiście, że przez pół roku czas zegarowy jest tu taki sam jak czas słoneczny.

Platforma widokowa na klifowym brzegu
ul. Rewalska

Brzeg klifowy w Trzęsaczu to wyjątkowe miejsce, po którym można spacerować podchodząc niemal do samego urwiska. Stąd rozciąga się piękny widok na morze. Ponadto niezapomniane wrażenie robi kilkunastometrowa niemal pionowa ściana.

Dla lepszego efektu podziwiania klifu, morza oraz oczywiście ruin gotyckiego kościoła, w 2009 roku do użytku została oddana platforma widokowa. Znajduje się ona na wysokości 20 metrów n.p.m. Długość kładki to 36,6 metra. Z kładki można zejść schodami na niższy taras o długości 3,8 metra lub na sam brzeg morza. Ponadto dodatkową atrakcją jest różnokolorowa iluminacja świetlna, która jest widoczna po zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.