Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie

Gmina: Zagnańsk, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie
Adres: ul. Turystyczna, 26-050 Samsonów

Hutę „Józef” wybudowano w latach 1818- 1822. Powstała ona z polecenia księdza Stanisława Staszica i była najnowocześniejszym w królestwie Polskim zakładem wielkopiecowym. Zakład uruchomiono w 1823 roku i zasilano go węglem drzewnym. Do czasu zainstalowania w 1829 roku maszyny parowej, energii urządzeniom mechanicznym dostarczała przede wszystkim woda z pobliskiej rzeki Bobrzy. Huta mimo pożarów działała aż do 1866 roku, niestety po ostatnim z nich została ona doszczętnie zniszczona. W konsekwencji, ze względu na nieopłacalność i wyczerpanie złóż rudy zakładu nie odbudowano.

Na osi zakładu dominuje swą bryłą okrągły wielki piec i wieża wyciągowa, a niższe skrzydła boczne tworzą pomieszczenia, w których przygotowywano wsad do pieca lub nadawano ostateczny kształt wyrobom.

Ruiny Huty zabezpieczono i udostępniono do zwiedzania w latach 1981-1983. Najważniejsze pozostałości po jednym z najcenniejszych zabytków techniki w Polsce to ruiny wieży wyciągowej, wielkiego pieca, hal produkcyjnych (odlewni, modelarni, emalierni) oraz podziemnego kanału doprowadzającego wodę z rzeki Bobrzy.

Cały obiekt jest udostępniony do zwiedzania bez ograniczeń czasowych i za darmo. Co z pewnością jest argumentem przemawiającym za zwiedzaniem tego miejsca. Warto więc, będąc w okolicy, obejrzeć jak dawniej wyglądał wielki zakład hutniczy. Godny uwagi z pewnością jest wielki piec, do którego można wejść.

Tablica pamiątkowa na ruinach Huty

Samsonów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.