Rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki

Gmina: Jaśliska, powiat: krośnieński oraz gmina: Komańcza, powiat: sanocki,
województwo: podkarpackie
Rezerwat krajobrazowy, ochrona zbiorowisk roślinnych obejmujących źródliskowe obszary rzek Wisłok i Jasiołka.

Rezerwat przyrody Źródliska Jasiołki założono w 1993 roku. Zajmuje on powierzchnię 1585,01 ha, co sprawia że jest największym rezerwatem w Karpatach.

W skład rezerwatu wchodzą zarówno tereny leśne jak i łąkowe z licznymi bagnami, mokradłami, torfowiskami oraz źródliskami położone po północnej stronie głównego grzbietu Beskidu Niskiego.

Jasiel

Jasiel to już nie istniejąca miejscowość, która była miejscem wielu trudnych dla mieszkańców wydarzeń. O miejscu tym można przeczytać na tablicy informacyjnej znajdującej się na polanie.

Obecnie polana ta jest miejscem przystosowanym oczywiście do celów turystycznych. Niedaleko znajduje się również miejsce gdzie można zostawić konie.

Pomniki

Niedaleko polany znajdują się pomniki upamiętniające ważne wydarzenia, które miały tu miejsce.

Pierwszy z nich to pomnik stojący w miejscu dawnej strażnicy WOP- Wojska Obrony Pogranicza. Upamiętnia on polskich żołnierzy, którzy zostali zaatakowani 20 marca 1946 roku przez Ukraińską Powstańczą Armię. Większość z nich została rozstrzelana po okropnych torturach. Natomiast los pozostałych nie jest znany. Wtedy to też wieś Jasiel została wysiedlona, a wioska przestała istnieć.

Drugim z pomników jest natomiast, głaz z tablicą pamiątkową znajdujący się na trasie kurierskiej. Wieś Jasiel w czasie II Wojny Światowej znajdowała się na Szlaku Kurierów Beskidzkich. Szlak ten prowadził od Warszawy do Budapesztu co w czasie wojny zapewniało oczywiście łączność między stolicą, a rządem na uchodźctwie. W 1981 roku, słynny kurier Jan Łożański z Sanoka (który przebył tę trasę ponad 40 razy), odsłonił obelisk „Kurierom Beskidzkim AK 1939-1944”.

Wędrując szlakiem koło wsi Jasiel, godne uwagi są również pojedyncze stare krzyże przydrożne czy pozostałe już tylko cokoły.

Fauna i Flora

Większą część rezerwatu Źródliska Jasiołki stanowią tereny leśne. Występuje tu głównie buczyna karpacka z domieszką jodły. Na drzewostanie, który ma niemal 200 lat widać już procesy starzenia. Bez wątpienia interesujące jest to, że zanim drzewo umrze na jego pniu rozwijają się pasożytnicze grzyby. Ponadto w drewnie przebiega wiele cyklów rozwojowych owadów. Drzewa te stają się wtedy miejscem żerowania dzięciołów jak i innych ptaków. Oczywiście w wydrążonych dziuplach znajdują też dom drobne gryzonie jak również drapieżne ssaki (kuny, łasice).

Dla środowiska leśnego nawet obumarłe drzewo, które uległo przewróceniu nadal stanowi ważny element ekosystemu. Drewno jest stopniowo rozkładane i stanowi miejsce żerowania i schronienia dla licznych gatunków owadów jak również innych stworzeń .Oczywiście w miejscu po takim drzewie wyrasta wiele gatunków roślin i kolejnych nowych drzew.

Resztę rezerwatu czyli 25 % stanowią tereny nie leśne. Są to zarówno suche łąki jak i mokre torfowiska, bagna, mokradła i źródliska. Ze względu na tak dużą różnorodność rośnie tu około 350 gatunków roślin naczyniowych.

Zarówno dużo różnorodność terenów, jak również położenie rezerwatu w rozległym pasie górskiego grzbietu sprzyjają urozmaiceniu świata zwierząt. Miejsce to zamieszkują takie zwierzęta jak niedźwiedzie, wilki, żbiki czy łosie. Jak również liczne ptaki, płazy czy gady. Niestety mi osobiście udało się sfotografować tylko Salamandrę plamistą, co w zasadzie też często się nie zdarza.

Jak już wspomniałam wyżej teren rezerwatu zajmuje również tereny podmokłe. Są to obszary wokół źródlisk rzek Wisłok i Jasiołka. Jest to oczywiście miejsce występowania wielu gatunków zarówno roślin jak i zwierząt. Poza tym miejsca te razem z rzekami pięknie wpisały się w krajobraz Beskidu Niskiego.

Na zakończenie, parę zdjęć widoków z Rezerwatu Przyrody Źródliska Jasiołki, które mnie niezwykle urzekły. Kto spostrzegawczy dostrzeże, że z tego miejsca zrobiona została panorama gór, która na moim blogu ma główną pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.