Gmina: Janów, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Rezerwat leśny, ochrona lasu bukowo- grabowego.
Rezerwat przyrody Ostrężnik założono w 1960 roku. Jego celem jest zachowanie fragmentu naturalnego lasu bukowego. Ponadto ochroną swoją obejmuje on XIV wieczne ruiny zamku Ostrężnik znajdujące się na wapiennym wzgórzu.
Powierzchnia rezerwatu wynosi 4,1 ha. Na jego terenie, jak już wspomniałam, znajdują się lasy bukowe jak również grabowe. Ponadto w rezerwacie można podziwiać kilka skał wapiennych ( największa z ruinami zamku) ale także wiele mniejszych. Na obszarze tym występuje również kilka jaskiń, z tą najsławniejszą Ostrężnicką na czele. Oprócz tego, swoje miejsce znalazły tu także okresowe wywierzyska, czyli źródła krasowe zwane przez dawnych mieszkańców Źródłami Zdarzeń.
Skały wapienne
Na terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej znajduje się wiele skał lub wzniesień, które zbudowane są z wapieni. Oczywiście ma to też miejsce na terenie Rezerwatu Ostrężnik, który znajduje się również na Jurajskim szlaku. Największe wzniesienie w rezerwacie nosi nazwę Skała Ostrężnicka. Na jej szczycie znajdują się ruiny zamku, a w jej wnętrzu Jaskinia Ostrężnicka.
Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka znajduje się w skale wapiennej i ma kształt groty. W jej wnętrzu znajduje się wiele komór połączonych wąskimi korytarzami. Do wnętrza jaskini prowadzi łącznie 5 otworów. Największy z nich przedzielony jest kamiennym słupem na dwie części. Dlatego niektórzy mówią, że wejście to przypomina płuca. Jaskinia ma charakter poziomy i 90 m długości. Jako, że znajdowała się ona pod zamkiem, pełniła oczywiście rolę naturalnego systemu piwnic i lochów. Do miejsca tego prowadziły ponadto drzwi, które obecnie znajdują się w kościele w Złotym Potoku.
W czasie II Wojny Światowej, jaskinia była miejscem schronienia dla partyzantów.