Podziemna trasa turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie

Gmina: Opatów, powiat: opatowski, województwo: świętokrzyskie
Adres: Plac Obrońców Pokoju 18, 27-500 Opatów

Ze względu na lokalizację Opatowa, na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych, miasto to stanowiło dobry punkt do składowania różnorodnych towarów. Jak wiadomo najlepszym miejscem na magazyny były piwnice, gdyż utrzymywała się w nich stała niska temperatura. Dzięki temu w Opatowie powstała tak rozbudowana sieć piwnic pod rynkiem. W składach tych przechowywano między innymi przyprawy, kawę, tytoń, wina, piwa oraz ryby i sól.

Za początek powstawania podziemnych magazynów w Opatowie przyjmuje się XIII wiek. Początkowo piwnice i składy, następnie w okresie wojennym pełniły rolę schronów. W podziemiach opatowskich znalazło także schronienie wielu Żydów w czasie II Wojny Światowej. Armia Krajowa miała w tym miejscu również strzelnicę, dzięki której mogła wypróbowywać broń bez obaw, że ktoś na rynku miasta to usłyszy.

W 1971 roku podjęto akcję ratowania „podziemnego miasta”. Ogromny wkład w zabezpieczanie zabytkowych piwnic włożył profesor Zbigniew Strzelecki, którego imię widniej teraz w nazwie podziemi.

Aktualnie Podziemna trasa turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie ma długość 500 metrów. Składa się ona z połączonych ze sobą piwnic, łącznie na trzech poziomach. Najniższe miejsce na trasie znajduje się 14,5 metrów pod powierzchnią opatowskiego rynku.

Podziemną trasę turystyczną w Opatowie zwiedza się w grupach wraz z przewodnikiem. Znajduje się tu wiele interesujących ekspozycji o których można dowiedzieć się ciekawych informacji. Wszystkich zainteresowanych zwiedzaniem uprzedzam, że w podziemiach panuje stała temperatura około 8-12 stopni, więc warto zabrać ze sobą coś cieplejszego.

Wystawa Perły PRL

Dlaczego między innymi stary telewizor, który pokazywał często czarno- biały obraz nazywa się perłą PRL? Co to za bajki, „Przygody kota Filemona”, „Miś Uszatek”, w których tak niewiele się dzieje i mają złą grafikę, a nazywane są hitami PRL dla dzieci? Na te i na inne pytania najlepiej mogą odpowiedzieć nam nasi rodzice albo dziadkowie.

Ja urodziłam się w 1989 roku, czyli już po zakończeniu czasów PRL, ale doskonale pamiętam prezentowane tu kadry z bajek. No i muszę przyznać, że najbardziej lubiłam Przygody kota Filemona i Pszczółkę Maje.

Uważam, że ta wystawa to świetny pomysł, aby przypomnieć starszym te charakterystyczne czasy, jest to bowiem dla nich często podróż sentymentalna. Dla młodszych także może być ciekawie zwłaszcza, gdy patrzy się na telefon z kręconą tablicą numeryczną, a nie komórkę z dotykowym wyświetlaczem.

Winnice świętokrzyskie

Podczas zwiedzania podziemnej trasy turystycznej w Opatowie zapoznać się można również z tym co oferują inne piwnice świętokrzyskie.

Dokładniej chodzi o to, że region świętokrzyski ma do zaoferowania liczne winnice, które można także zwiedzać. Ja osobiście w nich nie byłam bo zabrakło czasu, ale z pewnością przy kolejnej wizycie w tym regionie odwiedzę jedną z winnic, aby wypróbować tutejsze wino.

Kiedy to będzie nie wiem bo staram się zwiedzać także inne regiony kraju, ale do województwa świętokrzyskiego mam sentyment. Za każdym razem, gdy tu jestem około tygodnia odkrywam nowe miejsca, jak również odwiedzam te najbardziej charakterystyczne jak Święty Krzyż. Jak dla mnie słowa: „świętokrzyskie czaruje” sprawdza się w stu procentach.

Skarby pozostałych piwnic

Jak na region świętokrzyski przystało, w Podziemiach Opatowskich, nie mogło zabraknąć przedmiotów charakterystycznych dla tej część Polski. Można obejrzeć tu między innymi figurkę z krzemienia pasiastego (oczywiście czarownicę), jak również różową porcelanę wykonywaną w Ćmielowie. Dlaczego te elementy są charakterystyczne? Aby uzyskać na to odpowiedź zachęcam do odwiedzenia Ćmielowa- różowa porcelana, Krzemionek Opatowskich- krzemień pasiasty a ponadto Gór Świętokrzyskich- czarownice.

Pod koniec zwiedzania, w jednej z piwnic znajdują się obrazy namalowane przez mieszkańców miasta.

Na koniec w jednym z pomieszczeń znajduje się mała sala kinowa. Podczas odtwarzanego tu filmu można zapoznać się z historią Opatowa, a ponadto obejrzeć stare fotografie miasta.

Opatów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.