Park Etnograficzny w Tokarni

Gmina: Chęciny, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie
Filia Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach.
Adres: Tokarnia 303, 26-060 Tokarnia

Park w Tokarni rozpoczął swoją działalność 1 stycznia 1977 r. Na obszarze ok 70 ha, położonym malowniczo w zakolu Czarnej Nidy, znajduje się obecnie 38 obiektów. Docelowo ma ich tu być 120.

Mapa całego obiektu

Tokarnia jest realizacją założeń naukowych prof. Romana Reinfussa. Jego zamiarem było przede wszystkim odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych regionów Kielecczyzny. Przeniesione tu zabytkowe XVIII i XIX wieczne obiekty budownictwa drewnianego rozmieszczono w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko- folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego oraz terenów lessowych. W związku z tym można poznać układ przestrzenny wsi: kształt zagród, ogrodzenia oraz małą architekturę.

Komuś wydaje się, że w starych chałupach nie ma nic interesującego- wręcz przeciwnie. Najbardziej godne uwagi jest to, że prawie do każdego budynku można wejść i zobaczyć jak dawniej wyglądało wyposażenie domu lub warsztat pracy tradycyjnego rzemieślnika, np. stolarza, garncarza, plecionkarza czy hafciarza.

Oprócz tego pejzaż XVIII i XIX wieku uzupełniony jest o obiekty przemysłu wiejskiego, np. wiatraki, kuźnię oraz budynki użyteczności publicznej, np. szkoła, apteka, gabinet lekarski.

Ponadto w skansenie znajdują się zabudowania dworsko- folwarczne oraz obiekty sakralne jak kościół, dzwonnica i kapliczki.

Prace rzeźbiarza ludowego

Oprócz wielu interesujących budynków, w skansenie, znajdują się jedyne, pozostałe prace słynnego rzeźbiarza ludowego Jana Bernasiewicza- twórcy „Ogrodu rzeźb”. Ekspozycja ta zatytułowana „Ocalić od zapomnienia” poświęcona jest także twórczości autora prac oraz jego żonie (Marii), poetce ludowej piszącej o rzeźbach męża. Znajduje się tu ponad 600 rzeźb, które artysta tworzył przez 19 lat (przed śmiercią przekazał on wszystko Muzeum Wsi Kieleckiej.

Niektóre z obiektów znajdujących się w Skansenie

Kościół szpitalny z Rogowa

Kościół powstał w 1763 r., a do Skansenu przekazany został przez Kurię Diecezjalną w Kielcach w 1996 r. Jego wnętrze zachwyca bogato zdobioną polichromią. Kościół ten dalej pełni swoją pierwotną funkcję, a msze są tu odprawiane regularnie. (Więcej informacji: Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Tokarni)

Zagroda ze Ślężan

Zagroda pochodzi z przełomu XVIII/XIX wieku. Całość składa się z chałupy i pomieszczeń inwentarskich. W pomieszczeniach tych do dzisiaj schronienie znajdują konie, owce, kozy i kury.

Zagroda z Bielin

Chałupa powstała w 1789 roku. Zbudowano ją dla rzemieślnika zajmującego się łupaniem gontów. Obiekt ten należy do najstarszych XVIII- wiecznych zabytków zachowanych na Kielecczyźnie. W sieni znajduje się warsztat „gonciarza”, a w dalszej części przedstawiona jest wystawa obrazująca przyjęcie weselne oraz „oczepiny”.

Chata pszczelarza

Chałupę wybudowano ok. 1840 roku, a zamieszkana była do momentu wykupienia jej przez Muzeum, czyli prawie do 1999 roku. Obecnie w chacie znajduje się wystawa poświęcona wyposażeniu pszczelarza oraz różne interesujące ule.

Jeden z uli

Młyn wodny z Parszowa

Budynek ten powstał ok 1853 roku. Młyn był drewniany, natomiast przybudówka murowana z kamienia na zaprawie wapiennej.

Dwór z Suchedniowa

Dwór powstał na początku XIX wieku, a do końca wieku funkcjonowała tu stacja pocztowa. Wnętrze zaaranżowane jest w sposób charakterystyczny dla standardu życia średniozamożnej rodziny szlacheckiej z drugiej połowy XIX wieku. Dwór składa się z salonu, sypialni państwa domu, bawialni, gabinetu, jadalni, sieni gospodarczej, kuchni, spiżarni oraz pokoju rezydentki (ubogiej krewnej, która za gościnę pomagała w gospodarstwie).

Oto coś dla fanów motoryzacji (tylko takiej trochę dawnej).

Stodoła dworska z Radkowic

W budynku z 1855 roku znajduje się ekspozycja zatytułowana: „Masztalnia dworska. Pojazdy z kolekcji Jana Wzorka”. Można tu obejrzeć przede wszystkim chłopskie wozy, bryczki, „wózki krakowskie”, wasągi, sanie i powozy.

Na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni znajduje się również wiele wiatraków. Do niektórych z nich można wejść i dzięki temu dokładnie przyjrzeć się urządzeniom znajdującym się w ich wnętrzu.

W Parku Etnograficznym w Tokarni każdy znajdzie coś dla siebie. Można w nim spędzić zarówno cały dzień, zaglądając do każdej chałupy, jak i krótszy czas wchodząc tylko do wybranych budynków. Ja osobiście polecam zarezerwowanie sobie kilku godzin na długi spacer po całym kompleksie, gdyż jest to bardzo fajny sposób spędzenia czasu. Łączy się tu ruch na świeżym powietrzu z interesującymi wystawami wewnątrz. Dodatkowo nie ma tu problemu poruszanie się z wózkiem dziecięcym, a dla starszych dzieci jest spory teren do biegania. Nie ma też problemu aby Skansen w Tokarni zwiedzać samemu, gdyż każda chałupa jest dokładnie opisana, a w niektórych z nich znajdują się opiekunowie obiektów, którzy opowiadają o wystawach. Przed Parkiem Etnograficznym znajduje się duży bezpłatny parking. Choć w czasie trwania festynu jest on z pewnością za mały.

Tokarnia

Jeden komentarz do “Park Etnograficzny w Tokarni

  1. Fajny artykuł. W czasie ostatniego pobytu w Tokarni nie zwróciłam uwagi na Kościół z Rogowa. Jak będę w tych okolicach następnym razem to na pewno tam zajrzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.