Opatów

Gmina: Opatów, powiat: opatowski, województwo: świętokrzyskie

Opatów jest pięknie położonym miastem na wzgórzach, które ponadto rozdzielone jest na dwie części rzeką Opatówką. Jego początki sięgają prawdopodobnie X lub XI wieku. Pierwsze grodzisko znajdowało się na wysokim brzegu rzeki, w północnej części obecnego miasta. Potwierdzają to bez wątpienia badania archeologiczne, podczas których odnaleziono ślady zabudowy miejskiej.

Rynek Opatowa

Obecnie Opatów nie jest tak ważnym miastem jak w wieku XIII, kiedy to znajdował się on na szlaku handlowym. Mimo to jest on godny uwagi ze względu na zachowane tu liczne zabytki.

Rynek z ratuszem
ul. Plac Obrońców Pokoju

W samym sercu miasta znajduje się rynek, który ma kształt wydłużonego prostokąta. Na nim ustawiony jest pomnik płk. Ludwika Topór- Zwierzdowskiego, dowódcy powstańczej Dywizji Krakowskiej w 1864 roku. Ponadto pod rynkiem opatowskim znajduje się zespół dawnych piwnic kupieckich pochodzących z czasów średniowiecza. Piwnice te udostępnione są do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna licząca około 400m. Ze względu na to, że podziemia opatowskie są interesującą atrakcją turystyczną to poświęcę im więcej uwagi w oddzielnym wpisie.

Rynek

Przy wschodniej części rynku znajduje się z pewnością interesujący budynek. Jest to zabytkowa murowana kamienica pochodząca z przełomu XVI i XVII wieku. W jej wnętrzu znajduje się obecnie Ratusz Miejski.

Ratusz Miejski

Brama Warszawska
ul. Kościuszki

Opatów jako bogate, kupieckie miasto posiadał potężny system obronny składający się z murów miejskich jak również czterech bram wjazdowych. Niestety do dzisiejszych czasów przetrwała tylko jedna Brama Warszawska.

Obecnie jest to dwukondygnacyjna budowla stylizowana na styl renesansowy. Znajduje się tu zachowany herb rodziny Szydłowieckich jak również obraz Matki Bożej. W bramie mieści się aktualnie punkt informacji turystycznej.

Podziemia Opatowskie

Chodząc po opatowskim rynku trudno uwierzyć że pod ziemią znajduje się tak rozbudowana sieć piwnic. Jeszcze trudniej sobie wyobrazić, że pochodzą one już z XIII wieku. Otóż Opatów leżał na szlaku handlowym, w związku z czym było to odpowiednie miejsce do składowania najróżniejszych towarów. I jak już dawniej było wiadomo najlepiej przechowywać wszystko pod ziemią, gdzie znajduje się niska i w dodatku stała temperatura. Dlatego też w Opatowie powstała tak rozbudowana baza piwnic, z których aktualnie utworzono Podziemną trasę turystyczną im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego.

Podziemia zwiedza się wraz z przewodnikiem i z pewnością nie są to tylko ceglane ściany. Idąc przez kolejne piwnice obejrzeć można różne ekspozycje. Są to między innymi: wystawa poświęcona PRL, świętokrzyskie winnice jak również wystawa sztuki wykonanej przez mieszkańców. Ponadto w podziemnym kinie można zapoznać się z historią samego Opatowa.

Zwiedzanie trwa około 45 minut, trasa liczy 500 metrów, a to co się obejrzy podczas wędrówki pod ziemią jest z pewnością interesujące. Więcej informacji oczywiście w oddzielnym wpisie poświęconym podziemiom.

Więcej informacji:
Podziemna trasa turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie

Kolegiata świętego Marcina

Kolegiata w Opatowie powstała prawdopodobnie około XII wieku. Dokładna data nie jest jednak znana ze względu na brak zachowanych dokumentów. Początkowo świątynię wybudowano w stylu romańskim, jednak wraz z upływem wieków zmieniała ona także swój charakter.

Niewątpliwie ciekawym elementem kolegiaty jest polichromia pokrywająca ściany świątyni. Ponadto w jej wnętrzu znajduje się niezwykłe arcydzieło sztuki renesansu, a mianowicie Lament Opatowski. Ale aby się dowiedzieć, co to jest i co przedstawia, zapraszam do zapoznania się z oddzielnym wpisem poświęconym dokładniej całej Kolegiacie świętego Marcina.

Więcej informacji:
Kolegiata świętego Marcina w Opatowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.