Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Gmina: Strawczyn, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie.
Filia Muzeum Narodowego w Kielcach.
Adres: ul. Aleja Lipowa 24, 26-067 Oblęgorek


Muzeum Sienkiewicza znajduje się w pałacyku, który pisarz otrzymał wraz z ziemią (w związku z 25 leciem pracy literackiej) w 1900 roku.

Pałacyk Sienkiewicza znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Aby do niego dojść najpierw trzeba udać się wzdłuż alei lipowej i przejść przez czerwoną bramę. Za nią widać już z dołu park oraz zabudowania.

Najstarszą częścią posiadłości jest dworek myśliwski z drewnianą fasadą, zbudowane przez wcześniejszych właścicieli rodzinę Tarłów. W 1895 roku do dworku dobudowano pawilon. Natomiast najmłodszą częścią obiektu jest piętrowy pałac z okrągłą wieżą zbudowaną między 1900, a 1902 rokiem.

W Oblęgorku pisarz spędzał wakacje z rodziną w latach 1902- 1914. Jesienią 1914 roku, w wyniku wybuchu I Wojny Światowej, pisarz wyjechał do Szwajcarii. Po jego śmierci w posiadłości zamieszkała jego żona i syn, którzy przebywali tu do 1944 roku. Po II Wojnie Światowej majątek uległ parcelacji. Dla rodziny pozostawiono przede wszystkim pałacyk i 49 ha ziemi.

Muzeum Henryka Sienkiewicza swoją działalność rozpoczęło 26 października 1958 roku. Stało się to z inicjatywy dzieci pisarza, córki Jadwigi Karniłowicz i syna Henryka Józefa. Pierwszym kustoszem została ponadto synowa Henryka Sienkiewicza- Zuzanna.

Wystawy

Na parterze budynku odtworzony jest wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. Tę część zwiedza się w bardzo ciekawy sposób. Każdy ( w cenie biletu) otrzymuje audio przewodnik, w którym narrator w interesujący sposób opowiada co się znajduje w pomieszczeniach. W związku z tym nie jest wymagane zwiedzanie z przewodnikiem.

Na ścianach pokoi wisi przede wszystkim dużo portretów i fotografii członków rodziny, jak i samego pisarza. W pomieszczeniach znajduje się również wiele pamiątek po pisarzu i jego prezentów od wielu osobowości ówczesnych czasów.

Na piętrze znajduje się wystawa stała obrazująca życie i twórczość pisarza. Wystawione są tam przede wszystkim liczne listy, dokumenty oraz osobiste pamiątki Sienkiewicza.

Część na piętrze jest interesująca nie tylko pod względem zebranych zbiorów, ale również jej multimedialnego przedstawienia. W ścianie znajdują się magiczne skrytki, w których ukryte są eksponaty oraz przejście do tajemniczego pokoju. Zwiedzanie jest tu tak ciekawe, że nie wiadomo kiedy się kończy, a całość zajmuje około 1 godziny.

Oblęgorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.