Gmina: Kołobrzeg, powiat: kołobrzeski, województwo: zachodniopomorskie
Nazwa miejscowości wzięła się od dwóch członów: koło (obok) oraz brzeg (brzeg morski). To razem w połączeniu daje miejscowość leżącą obok brzegu. Pierwsza wzmianka o Kołobrzegu pochodzi z zapisków niemieckiego kronikarza z Merseburga z ok. 1000 roku. W Polskich dokumentach pojawia się po raz pierwszy w kronice spisanej przez Gala Anonima w latach 1112- 1116. Początkowo miejscowość nosiła nazwę Colobrega, a dopiero od 1946 roku urzędowo przyjęto nazwę Kołobrzeg.
Kołobrzeg swój rozwój zawdzięcza wytwarzaniu soli w pobliskiej osadzie. Gród w Budzistowie (bo o nim mowa) powstał ok. 880 roku i był zalążkiem dzisiejszego miasta Kołobrzeg. Od lat 80 X wieku gród rozbudowywano i trafił on pod władania kolejnych królów polskich. W 1653 roku za panowania Branderburczyków, którzy zmienili miasto w twierdzę, Kołobrzeg zaczął podupadać. Jego ponowny rozwój nastąpił, gdy miasto utraciło status twierdzy w 1830 roku, kiedy powstał pierwszy zakład solankowy. Miasta niestety nie oszczędziła II wojna światowa. W listopadzie 1944 roku Kołobrzeg ponownie uznano za twierdzę. Wojska polskie i białoruskie zdobyły go ostatecznie 18 marca 1945 roku. Niestety w wyniku działań wojennych miasto zostało zniszczone w 95 %. W 1967 roku Kołobrzeg formalnie otrzymał status uzdrowiska.
Latarnia morska
Latarnię morską w Kołobrzegu wybudowano w 1666 roku, jako element murów obronnych Twierdzy Kołobrzeg. Na przestrzeni lat była ona wielokrotnie przebudowywana, aby swój ostateczny wygląd otrzymać w 1975 roku.
Latarnia ta choć nie wysoka (26 m) jest interesująca pod względem turystycznym ze względu na piękny widok z tarasu widokowego, na morze ale również i port. Jest to także miejsce, które upamiętnia poległych tu żołnierzy walczących o odzyskanie samej latarni jak i miasta z rąk faszystowskich Niemiec.
Więcej informacji:
Latarnia Morska w Kołobrzegu