Gród w Raciążu

Gmina: Tuchola, powiat: tucholski, województwo: kujawsko- pomorskie
Adres: Gród znajduje się między Mrowieńcem, a Nicponiem

W Raciążu odtworzono XIII wieczny gród, który zbudowano na podstawie przeprowadzonych badań archeologicznych w tym miejscu.

Gród w Raciążu znajduje się w lesie, nad brzegiem Jeziora Śpierewnik. Przy ścieżce prowadzącej do grodu znajduje się pomost, który wychodzi na jezioro.

Z badań archeologicznych wynika, że gród został zniszczony przez pożar. Świadczyć mogą o tym przede wszystkim pozostawione przez uciekających przedmioty. W trakcie wykopalisk znaleziono tysiące fragmentów rozbitych naczyń glinianych, 1200 przedmiotów lub ich fragmentów z żelaza, srebra, brązu, rogów czy szkła. Znaleziono także szczątki zwierząt: bydła, kóz, konia, psa i kota.

Prawdopodobny wygląd grodu.

W trakcie badań archeologicznych odkryto 5 domów położonych wzdłuż wałów grodu. Wszystkie one były zbudowane z drewna i pełniły funkcję mieszkalno- gospodarcze o czym świadczą przedmioty odnalezione w ich obrębie.

W obrębie grodu znajdowało się cmentarzysko, które zawierało 67 pochówków szkieletowych umieszczonych rzędowo. Wśród nich były przede wszystkim: 34 groby dziecięce, a ponadto 15 kobiecych i 18 męskich.

Gród w Raciążu prawdopodobnie już tak nie wygląda. Na jego terenie znajduje się mnóstwo powalonych drzew, ponieważ przeszła tamtędy wichura wyrządzająca ogromne szkody przede wszystkim w drzewostanie. W związku z tym zwiedzanie grodu jest znacznie utrudnione. Ja byłam tam przed trzema laty więc zdjęcia mogą być nieaktualne.

Raciąż

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.