Cerkiew świętego Mikołaja w Chmielu

Gmina: Lutowiska, Powiat: bieszczadzki, województwo: podkarpackie
Adres: Chmiel, 38- 713 Chmiel

Pierwsza wzmianka o cerkwi pochodzi z 1584 roku. Druga drewniana cerkiew powstała w miejscu starej w 1795 roku i istniała do 1904 roku. Wreszcie obecna świątynia wybudowana została w 1906 roku. Po 1947 roku wysiedlono ze wsi ludność grecko- katolicką, a cerkiew opustoszała. W latach 60-tych służyła jako magazyn w przeciwieństwie do jej pierwotnej funkcji.

W 1969 roku po długich staraniach zaniedbaną świątynie zagospodarowano na rzymsko- katolicki kościół filialny. Jest to jedyna ocalała cerkiew w najwyższej, południowej części Bieszczadów.

Kościół (cerkiew) ma konstrukcję zrębową, trójdzielną. Niestety z jej dawnego wyposażenia nic nie pozostało. W kościele znajduje się ołtarz podarowany przez Siostry Boromeuszki z Łańcuta, a w ołtarzu trzy wymienne obrazy (świętej Zofii z córkami, Jezusa Miłosiernego, ikona świętego Mikołaja). U szczytu ołtarza znajduje się mała figurka- kopia Cudownego Praskiego Dzieciątka z początku XIX wieku.

Dzwonnica z płytą nagrobną

Obok kościoła wybudowano replikę starej cerkiewnej dzwonnicy. Na niej umieszczono dzwon, który został znaleziony na ruinach cerkwi w nieistniejącej już dziś miejscowości Ruskie.

Pod dzwonnicą znajduje się kamienna płyta nagrobna, Fieronii zmarłej w 1644 roku (córki byłych właścicieli Chmiela), z inskrypcją w języku starocerkiewnosłowiańskim.

Kościół w Chmielu stoi przy drodze głównej, w związku z tym nie ma problemu z jego odnalezieniem. Mimo, że jest on niewielki to z pewnością zasługuje na odwiedzenie.

Chmiel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.