Powiat: starachowicki, województwo: świętokrzyskie
Miasto znajduje się na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego w dolinie rzeki Kamiennej. W XVI wieku, w miejscu Starachowic istniała kuźnia dzierżawiona przez rodzinę Starzechowskich i stąd prawdopodobnie pochodzi nazwa miejscowości.
Do roku 1817 osada należała do zakonu cystersów z Wąchocka, którzy wybudowali tu oczywiście wielki piec hutniczy. Następnie hutę przejęło Królestwo Polskie. W XIX wieku Starachowice były największym ośrodkiem przemysłu metalowego i stały się częścią Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego położonego wzdłuż rzeki Kamiennej.
Oczywiście w czasie międzywojennym Starachowice były ważnym ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego. Istniały tu między innymi liczne kopalnie rud żelaza jak i huta. Dodatkowo miasto posiadało bogatą sieć kolei wąskotorowych, co ułatwiało zarówno dowóz surowców jak i odbiór gotowych produktów. W czasie wojny na terenie huty znajdował się obóz, w którym więźniowie byli wykorzystywani z pewnością do pracy ponad siły.
Po wojnie miasto szybko się rozwijało, a to przede wszystkim dzięki powstaniu w Starachowicach wielu zakładów. Należały do nich między innymi Fabryka Samochodów Ciężarowych marki Star, Zakład Topienia Bazaltu (jedyny w Polsce) oraz Starachowickie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (wówczas jeden z największych zakładów tego typu w Polsce). Do 1968 roku działa również nadal wielki piec hutniczy.
Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura
Muzeum powstało w 2001 roku na terenie dawnej huty. W jego skład wchodzą wystawy stałe dotyczące zarówno techniki jak i przyrody. Do ekspozycji stałych należą:
Zakład wielkopiecowy z 1841 roku,
Wielki Piec z 1899 roku wraz z całym ciągiem technologicznym,
Górnictwo rud żelaza,
Technika samochodowa- gdzie można obejrzeć między innymi samochody marki Star,
Wystawa paleontologiczna z tropami dinozaurów.
Więcej informacji:
Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura w Starachowicach