Podziemna trasa turystyczna im. prof. Zbigniewa Strzeleckiego w Opatowie

Wyróżnione

Gmina: Opatów, powiat: opatowski, województwo: świętokrzyskie
Adres: Plac Obrońców Pokoju 18, 27-500 Opatów

Ze względu na lokalizację Opatowa, na skrzyżowaniu wielkich szlaków handlowych, miasto to stanowiło dobry punkt do składowania różnorodnych towarów. Jak wiadomo najlepszym miejscem na magazyny były piwnice, gdyż utrzymywała się w nich stała niska temperatura. Dzięki temu w Opatowie powstała tak rozbudowana sieć piwnic pod rynkiem. W składach tych przechowywano między innymi przyprawy, kawę, tytoń, wina, piwa oraz ryby i sól.

Czytaj dalej

Kolegiata świętego Marcina w Opatowie

Wyróżnione

Gmina: Opatów, powiat: opatowski, województwo: świętokrzyskie
Adres: ul. S. „Grota” Roweckiego 8, 27-500 Opatów
Odpust: Świętego Marcina- 11 listopada

Ze względu na brak zachowanych danych, nie wiadomo kiedy dokładnie powstała kolegiata pw. świętego Marcina w Opatowie. Nie wiadomo także kto był jej fundatorem. Jednak ze względu na styl architektoniczny przypuszcza, się że mogła ona powstać około XII wieku. Świątynia wybudowana została w stylu romańskim, ale zawiera ponadto elementy gotyku, renesansu, a także baroku.

Czytaj dalej

Kurozwęki

Wyróżnione

Gmina: Staszów, powiat: staszowski, województwo: świętokrzyskie

Pierwsze informacje o Kurozwękach można odnaleźć z XIII wieku. Natomiast w drugiej połowie XIV wieku wybudowano w miejscowości drewniano- murowany zamek, który stał się siedzibą rodu Kurozwęckich. W następnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany, aż otrzymał obecną formę pałacu.

Plac przed pałacem widziany z tarasu
Czytaj dalej

Zespół Pałacowy w Kurozwękach

Wyróżnione

Gmina: Staszów, powiat: staszowski, województwo: świętokrzyskie
ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów

W miejscu obecnego pałacu mieściła się początkowo drewniana warownia. Jednak około 1380 roku przekształcono ją na murowaną twierdzę. Z biegiem lat zamek przebudowywano na styl renesansowy, a następnie barokowy. Warownię wybudowała rodzina Kurozwęckich herbu Poraj. Zamek dziedziczony był zawsze po mieczu lub kądzieli, a w XVIII wieku przebudowano go na pałac.

Czytaj dalej