Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

Wyróżnione

Miasto: Kielce, województwo: świętokrzyskie
Adres: między ulicami: Krakowska, Gagarina, Al. Legionów i Pakosz,
Rezerwat ścisły, ochrona skał wapiennych z żyłami kalcytu i miejscami występowania rzadkich roślin, cenne znaleziska paleontologiczne

Kadzielnia położona 295 m n.p.m. wchodzi w skład wapiennego Pasma Kadzielniańskiego znajdującego się w części Kielc. Natomiast najwyższe wzniesienie, nazywane Skałką Geologów, stanowi relikt dawnej Góry Kadzielnia. W miejscu tym od XVII wieku istniał kamieniołom, który dostarczał surowca między innymi do wypalania wapnia. W związku z wydobyciem wapienia powstało w tym miejscu głębokie wyrobisko, które na najniższym poziomie zalewane jest wodami podziemnymi. Ze względu na istnienie w Kadzielni kamieniołomu i trwającej tam około 200 lat działalności górniczej, teren ten stał się niezwykle atrakcyjny pod wieloma względami. I dlatego też, ze względu na walory naukowe, dydaktyczne i krajobrazowe, powstał właśnie w tym miejscu rezerwat przyrody.

Czytaj dalej

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie

Wyróżnione

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła

Gmina: Haczów, powiat: brzozowski, województwo: podkarpackie
Adres: Haczów 605, 36-213 Haczów
Odpust: piątek przed Niedzielą Palmową
15 sierpnia Wniebowzięcia NMP

Widoczne oba kościoły

Początkowo w Haczowie znajdował się drewniany kościółek z XIV wieku, jednak ze względu na jego niewielkie rozmiary wybudowano obok niego nowy większy. Oba były pod tym samem wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Michała Archanioła. Natomiast od 31 października 2002 roku, zarówno drewniany kościół, jak i stojąca obok niego nowa świątynia, stanowią Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie.

Czytaj dalej

Ruiny zamku w Gródku

Wyróżnione

Gmina: Drzycim, powiat: świecki, województwo: kujawsko- pomorskie
ul. Laskowicka, (kierunkowskaz na Dwór), 86- 140 Drzycim

Zamek krzyżacki w Gródku był niewielkich rozmiarów i podlegał Konturii w Świeciu. Murowany powstał między 1308, a 1360 rokiem w miejscu drewnianego grodu.

Czytaj dalej