Zamek w Olsztynie

Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Adres: ul. Zamkowa 18, 42-256 Olsztyn

Ruiny zamku w Olsztynie to średniowieczna warowania znajdująca się na trasie Orlich Gniazd. Informacje o pierwszym grodzie w tym miejscu pochodzą z XI wieku. Niestety jak to dawniej bywało uległ on spaleniu w połowie XII wieku. Natomiast pierwsza wzmianka o murowanym zamku w Olsztynie jest z 1349 roku. Jej fundatorem był bez wątpienia król Kazimierz Wielki.

W sąsiedztwie zamku powstała osada, która powoli się rozrastała, a w 1448 roku otrzymała prawa miejski. Jeszcze większy rozkwit miasta nastąpił oczywiście po nadaniu praw do targów i jarmarków w 1532 roku.

Niestety w wyniku wojen i licznych najazdów od XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. W wyniku pożaru 1719 roku, została zniszczona większa część warowni i pobliska osada, przez co stracił on swoją świetność. Do reszty miejsce to upadło bez wątpienia po 1870 roku, kiedy to zabrano mu prawa miejskie. Tak więc z dawnej ogromnej warowni, zbudowanej z zamka górnego, środkowego i dolnego jak również dwóch podzamczy, nie zostało wiele.

Stan obecny

Do czasów współczesnych przetrwała między innymi cylindryczna wieża o wysokości 35 metrów. Zbudowana jest ona z białego wapienia, nadbudowanego z brunatnej cegły.

Obecnie można oglądać również drugą z wież, tym razem kwadratową, nazywaną starościańską lub sołtysią.

Oprócz tych dwóch wież, do dnia dzisiejszego pozostały jeszcze fragmenty murów części mieszkalnej jak również budynku gospodarczego.

Zamek w Olsztynie powstał na niewielkim wzniesieniu zbudowanym głownie ze skał wapiennych. Z samej warowni pozostało niewiele, jednak wśród ruin mamy liczne pozostałości skał oraz ostańce.

Ze względu na umiejscowienie warowni, do zamku prowadzi cały czas droga pod górę z fragmentem wiodącym po schodach.

Według przekazów pod zamkiem znajduje się rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skałach. Jedno z takich miejsc widać od razu zmierzając na górę zamkową.

Podczas moje pobytu w Olsztynie zamek przechodził akurat renowację. Dlatego nie mogłam wejść chociażby na wieżę zamkową. Jednak z tego co czytałam od września 2023 roku można już zwiedzać zarówno wieżę jak i zrekonstruowane pomieszczenia. Dla mnie jest to oczywiście znak, że należy ponownie udać się w to miejsce.

Na koniec dodam, że ze wzgórza zamkowego roztacza się piękny widok na zalesione okolice Olsztyna znajdującego się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Stąd zobaczyć też można Górę Biakło z charakterystycznym dla tego miejsca krzyżem. Dlatego też miejsce to nazywane jest często Małym Giewontem.

Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.