Gmina: Bodzentyn, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie
Święta Katarzyna to wieś położona u podnóża Łysicy- najwyższego szczytu w paśmie Gór Świętokrzyskich.
Według legend w średniowieczu osiedlili się tu pustelnicy. W 1399 roku osiadł tu rycerz Wacławek, który ufundował kościółek św. Katarzyny.
Kościół św. Katarzyny i Klasztor Sióstr Bernardynek
ul. Kielecka 2
Klasztor w Świętej Katarzynie założony został w XV wieku. Początkowo przeznaczony był on jednak dla braci zakonnych- bernardynów. Jednak od blisko 200 lat w klasztorze mieści się zakon sióstr bernardynek klauzurowych.
Na przestrzeni wieków zabudowania klasztorne jak i kościół wielokrotnie ulegały spaleniu i ponownej odbudowie. Ostatni kapitalny remont kościoła odbył się w latach 1983- 1985. Wtedy to całkowicie zmieniono też wystrój wnętrza.
Muzeum Minerałów i Skamieniałości
W Świętej Katarzynie mieści się również prywatne Muzeum Minerałów i Skamieniałości utworzone w 2005 roku przez Ewę i Dariusza Siemońskich.
Zbiory tu przedstawione to prywatna kolekcja, gromadzona przez właścicieli ponad 20 lat.
Zobaczyć tu możemy minerały i skamieniałości zarówno z Polski jak i z całego świata. Najcenniejszym obiektem w zbiorach jest z pewnością 3 karatowy diament, złoto, krokoit jak również benitoit. Na wystawie nie zabrakło również występującego w tych stronach kamienia pasiastego.
Więcej informacji:
Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie
Czerwony szlak na Łysice
Oprócz muzeum i kościoła Święta Katarzyna ma jeszcze jedną atrakcję turystyczną. Tu bowiem rozpoczyna się najbardziej znany, czerwony szlak na Łysicę czyli najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich.
Wędrówka pod górę biegnie cały czas przez malowniczą Puszczę Jodłową.
Łysica jest górą, która posiada dwa wierzchołki jeden z nich nosi również nazwę Łysica. Drugi zaś nazywa się Skała Agaty i to właśnie on jest najwyższym punktem Góry.
Skała Agaty, idąc od strony Świętej Katarzyny, jest nieco dalej położona. Z jej szczytu nie ma również zbyt dobrego widoku, gdyż znajduje się ona pośród wysokich drzew.
Nie chcąc jednak powielać tych samych informacji osoby, które są chętne poznania dokładniej szlaku na Łysicę, zaprasza do zajrzenia w link poniżej.
Więcej informacji:
Łysica 613.96m n.p.m.