Gmina: Skarżysko- Kamienna, powiat: skarżyski, województwo: świętokrzyskie
Początki Skarżysko- Kamiennej sięgają XV wieku. Wtedy, to w dolinie rzeki Kamienna, zaczęli pojawiać się pierwsi osadnicy, aby wydobywać i przetwarzać rudy metali. Słynne były dymarki do wytopu żelaza, które dały początek do rozwoju przemysłu hutniczego i metalowego. Momentem przełomowym w rozwoju gospodarczym miasta było oddanie do użytku w 1883 roku linii kolei żelaznej. W XX wieku powstało wiele zakładów przemysłowych, warsztatów naprawczych oraz sklepów. W roku 1924 uruchomiono „Państwową Fabrykę Amunicji”, która miała istotny wpływ na dalszy rozwój miasta.W latach okupacji niemieckiej Skarżysko było jednym z głównych źródeł zaopatrzenia w broń i amunicję żołnierzy polski podziemnej.
Muzeum imieniem Orła Białego
Jest to muzeum regionalne, w którym większość eksponatów pochodzi przede wszystkim z okresu II wojny światowej. W zabytkowym budynku, w stylu klasycznego dworku, znajdują się wystawy stałe. Dotyczą one wydarzeń z okresu ostatniej wojny, martyrologii mieszkańców, historii organizacji konspiracyjnych, a ponadto zbrojnych oddziałów kielecczyzny. Muzeum to zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem ilości zgromadzonych militariów. Na terenie przyległym do muzeum znajduje się kolekcja plenerowa. Ekspozycja ta liczy ponad 150 eksponatów ciężkiego uzbrojenia i jest z pewnością najatrakcyjniejszą częścią muzeum.
Więcej informacji:
Muzeum im. „Orła Białego” w Skarżysku- Kamiennej
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej
Sanktuarium istnieje od 1989 roku. Stanowi ono wierną kopię Ostrej Bramy z Wilna. Obraz Matki Bożej znajduje się nad bramą kaplicy, jak ma to miejsce również w Wilnie.
Więcej informacji:
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku- Kamiennej