Ścieżka przyrodniczo- dydaktyczna „Jelenia Wyspa”

Gmina: Cekcyn. powiat: tucholski, województwo: kujawsko- pomorskie
Gołąbek, trasa: Tuchola- Tleń

Ścieżka „Jelenia Wyspa” wyznaczona została na terenie rezerwatu przyrody Bagna nad Stążką. Ma ona 3,5 km długości i wiedzie m.in. przez torfowisko wysokie i przejściowe (z rosiczką okrągłolistną, turzycą nitkowatą, żurawiną błotną) oraz niskie (z turzycowymi murawami, storczykami i rzadkim oczeretem Tabernemonta). Ścieżka powstała przede wszystkim, aby ukazać charakterystyczny dla Borów Tucholskich zbiór roślin. Są to: bory sosnowe (zróżnicowane pod względem wieku) z domieszką brzozy i świerka oraz stanowiska odnawiania lasu.

Trasa ścieżki prowadzi przez las wokół meandrującej rzeki Stążki. W związku z tym podczas wędrówki dwukrotnie się nad nią przechodzi.

Wzdłuż pięknej trasy znajduje się 10 przystanków z tablicami informacyjnymi. W związku z tym, podczas spaceru oprócz podziwiania przyrody można się także wiele nauczyć:

Rzeka Stążka

Jest to lewobrzeżny dopływ Brdy o wysokiej czystości wody o czym świadczy występowanie tu wydry.

Naturalne odnowienie lasu

Młode drzewa powstają tu naturalnie z samosiewu. Dla lepszych efektów stosuje się zruszenie wierzchniej warstwy gleby oraz rozdzielenie dorosłych drzew w celu polepszenia dostępu do dna lasu. To zbiorowisko jest charakterystyczne dla boru świeżego, gdzie występuje piętrowa budowa lasu.

Torfowisko

Składa się z trzech warstw: wysokie, niskie, przejściowe z charakterystyczną dla tych siedlisk roślinnością.

Ptasia remiza

To przede wszystkim miejsce z budkami lęgowymi. Ponadto znajdują się tu: pojniki, owocodajne i nektarodajne drzewa i krzewy.

Bagna nad Stążką

Najbardziej godnym uwagi punktem jest miejsce z wieżą widokową.Z niej można zobaczyć meandrującą Stążkę i kompleks torfowisk.

Paśnik dla zwierzyny leśnej

Znajduje się tu paśnik, w którym gromadzona jest karma na całą zimę. Ponadto obok wybudowano także paśnik- piwnicę dla dzików.

Las naturalny

Jest to zespół lęgu olchowego. Rosną tu drzewa o różnym stadium rozwojowym. Są tu także powalone drzewa, które są siedliskiem dla wielu organizmów.

Ochrona lasu przed owadami

Można tu poznać przede wszystkim pułapki feromonowe na owady- szkodniki.

Drzewa doborowe

Są to drzewa o najlepszych cechach, z których pobiera się szyszki z nasionami, z których wyhodowuje się sadzonki na odnawianie zrębów.

Mrowisko

Kolonia mrówek. Mrówki są drapieżnikami i przyczyniają się przede wszystkim do ograniczenia szkodnikowych owadów leśnych.

Gołąbek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.