Ścieżka dydaktyczna „Kamieniołom Kielniki”

Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Adres: między Olsztynem, a Przymiłowicami

Ścieżka geologiczna została oddana do użytku w 2008 roku. Jej długość wynosi 5,3 km. Miejsce to uznano za godne uwagi, gdyż nieczynny już kamieniołom odsłonił wnętrze wapiennego wzgórza. Dzięki temu można podziwiać tu wiele różnych form krasowych.

Historia

Na początek oczywiście parę informacji o historii tego miejsca. Zacznijmy więc od milionów lat temu. Na obecnym terenie Jury Krakowsko- Częstochowskiej rozlewało się ciepłe i płytkie morze, w którym rozwijały się gąbki, koralowce oraz amonity. Obecnie po morzu zostały tylko skamieniałości zwierząt w nim żyjących oraz skały. Dlatego też w miejscu tym powstał kamieniołom na terenie, którego wydobywano wapienie, które były wykorzystywane głównie do otrzymywania wapnia palonego potrzebnego głównie w budownictwie. Jednak w latach 70. XX wieku zaprzestano eksploatacji ze względu na ochronę środowiska. Zamiast przemysłowego przeznaczenia, miejsce to stało się geologicznym stanowiskiem oraz atrakcją turystyczną. Tędy przebiega bowiem ścieżka dydaktyczna (geologiczna) Kamieniołom Kielniki.

Ścieżka dydaktyczna

Ścieżka dydaktyczna prowadzi zarówno przez polanę jak i tereny leśne, a na jej trasie ustawione są tablice informacyjne.

Na polanach nie porośniętych przez las, podziwiać można liczne wzgórza zwieńczone skałami wapiennymi. Co ciekawe, w zależności od pory dnia i padania promieni słonecznych, skały wapienne mają różny kolor. Przy bezchmurnym niebie są one głównie biało- szare, natomiast przy zachodzie słońca mogą wydawać się nawet różowe.

Wybierając się jesienią na spacer po ścieżce, nie zabraknie oczywiście wielu gatunków grzybów tu występujących. Ponadto zobaczymy tu także roślinność, która bardzo dobrze poradziła sobie na skalistym terenie.

Kamieniołom Kielniki

Po pewnym czasie wędrówki docieramy do głównego punktu czyli dawnego Kamieniołomu Kielniki. Jest to oczywiście ogromna przestrzeń, otoczona z trzech stron wysokimi ścianami wyrobiska. Jednak ze względu na prawie 40 lat jakie minęło od zakończenia eksploatacji miejsce to powoli ulega zarastaniu. Ponadto na powierzchni skał wapiennych można dostrzec ciemną patynę, powstałą wskutek osadzania się zanieczyszczeń.

Jednym z przystanków na trasie ścieżki jest punkt widokowy na szczycie kamieniołomu. Stąd możemy zobaczyć kamieniołom, który powstał w wyniku wydobycia z góry skał wapiennych jak również panoramę okolicy.

Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.