Gmina: Bodzentyn, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie
Adres: między wsią Michniów, a Orzechówka
Rezerwat częściowy, ochrona wielogatunkowego zbiorowiska leśnego z jodłą pospolitą oraz wystających skał piaskowcatriasowego z porastającą go roślinnością.
Rezerwat przyrody Kamień Michniowski założony został w 1978 roku. Swoją ochroną obejmuje on obszar 10,59 hektara.
Do rezerwatu Kamień Michniowski prowadzą dwa szlaki czarny- od strony wsi Orzechówka i niebieski- od wsi Michniów. Ja wybrałam szlak czarny i mimo, że ścieżka prowadzi przez las nie ma problemu z odnalezieniem drogi, gdyż jest bardzo dobrze oznakowana. Jedyną przeszkodą w dodarciu do celu może być ulewny deszcz, który pozostawia na drodze wielkie kałuże. Poza tym ścieżka jest bardzo malownicza.
Wybierając się na spacer po rezerwacie myślałam, że spotkać w nim można jeden lub ewentualnie kilka większych kamieni. Tym czasem okazało się że skał ukrytych wśród drzew jest znacznie więcej i dodatkowo są one olbrzymich rozmiarów. Jak dla mnie było to oczywiście pozytywne zaskoczenie.
Oprócz ochrony piaskowców rezerwat ma na celu ochronę także roślinności zarówno tej leśnej jak i tej porastającej skały.
Rezerwat przyrody Kamień Michniowski skrywa jeszcze jedną niespodziankę. Jest nią oczywiście „…”
„Jaskinia Ponurego”
Szczelina, którą widać na zdjęciu poniżej wydawać być się mogła tylko przestrzenią między ogromnymi skałami. Tak jednak nie jest, albowiem jest to pseudokrasowa, szczelinowa jaskinia o długości 25 metrów. Swoją nazwę jaskinia zawdzięcza Janowi Piwnikowi „Ponuremu”, dowódzdzcy partyzantów stacjonujących w Górach Świętokrzyskich w 1943 roku.
Na zakończenie wędrówki po tym jakże malowniczym rezerwacie przyrody przyszedł czas na ostatnią fotkę.