Pustynia Siedlecka

Gmina: Janów, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Adres: miejscowość Siedlec

Pustynie występujące na świecie znajdują się przede wszystkim w strefie zwrotnikowej i podzwrotnikowej, gdzie są spełnione odpowiednie warunki klimatyczne. Mimo to aby przejść się po pustynnych piaskach i poczuć się choć odrobinę jak Staś i Nel z „W pustyni i w Puszczy” nie trzeba podróżować od razu na Saharę czy Gobi. Otóż w Polsce też mamy Pustynie. Najbardziej znana jest oczywiście Pustynia Błędowska, ale ja odwiedziłam jeszcze inną, także interesującą- Pustynię Siedlecką.

Pustynia Siedlecka swoimi rozmiarami nie może oczywiście dorównywać Saharze, ale obszar 25 hektarów piasków to już też coś. Zwłaszcza, że chodzenie po piasku, w upalny dzień i w dodatku pod górę to również nie lada wyzwanie. Niektórzy twierdzą nawet, że w gorące dni występuje tu także zjawisko fatamorgany.

Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć chociaż fragment pustyni, bo nie wiem czy uda mi się kiedyś zwiedzić te największe na świecie. Natomiast w Polsce również może nie być więcej takiej okazji, ponieważ nasze pustynie powoli ulegają zarastaniu. Główną przyczyną jest brak odpowiedniego klimatu jak również zasadzenie tu w latach 60. XX wieku sosny.

Na obszarze Pustyni Siedleckiej znajdują się liczne wzniesienia. Największe z nich ma wysokość 30 metrów. Wchodzenie i schodzenie polecam głównie w ciepłe dni, gdy piasek jest przyjemnie ciepły i można to robić bez butów.

Odwiedzenie Pustyni Siedleckiej jest w pełni darmowe, a samochód można pozostawić na parkingu w lasku zaraz przy wejściu na piaski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.