Podzamcze

Gmina: Ogrodzieniec, powiat: zawierciański, województwo: śląskie

Podzamcze to niewielka miejscowość, w której znajduje się najlepiej zachowany na Szlaku Orlich Gniazd zamek. Mowa tu oczywiście o zamku Ogrodzieniec. Oprócz tej ogromnej średniowiecznej budowli, na terenie Podzamcza znajduje się zrekonstruowany Gród na Górze Birów.

Widok na Podzamcze z wieży zamkowej. W oddali widoczna także góra Birów.

Ponadto w miejscowości tej znajduje się wiele skałek wapiennych, które cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony wspinaczy.

Zamek

Zamek w Podzamczu nakazał wybudować król Kazimierz Wielki w XIV wieku. Ta początkowo gotycka budowla w 1530 roku przeszła przebudowę i od tego momentu stała się renesansową rezydencją, która swoim urokiem nie odbiegała od Wawelu.

Zamek Ogrodzieniec, mimo swojej potęgi, od 1702 roku popadał stopniowo w ruinę. Stało się to w wyniku licznych najazdów na Królestwo Polskie. Na sam koniec do upadku zamku przyczynili się sami mieszkańcy Podzamcza, którzy kamienie z ruin wykorzystywali do budowy własnych domostw. Po II Wojnie Światowej teren zamku oczyszczono z gruzów, a mury wyremontowano i zabezpieczono, na tyle ile było to możliwe. Wtedy też przeprowadzono prace archeologiczne. W 1973 roku zamek oficjalnie udostępniono do zwiedzania jako trwałą ruinę.

Cała budowla mimo upływu wieków i ogromnych zniszczeń nadal zachwyca swoją potęgą. Do obecnych czasów przetrwały fragmenty murów obronnych Przedzamcza jak również ogromna część Zamku Wysokiego.

Największe wrażenie robi jak dawniej budowniczym udało się tak pięknie wkomponować zamek w skały wapienne, które naturalnie występują na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej.

Więcej informacji:
Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Gród na górze Birów

W 2018 roku na górze Birów udało się zrekonstruować gród obronny. Stało się to dzięki przeprowadzonym w tym miejscu badaniom archeologicznym. Na podstawie odnalezionych artefaktów ustalono, że wybudowano go w XII wieku. Natomiast zniszczeniu uległ w XIV.

Obecnie na terenie odbudowanego grodu można oglądać wieżę bramną z wałem skrzyniowym, chatę oraz wieżę strażniczą i obserwacyjno-obronną. Oprócz tego w gablotach znajdują się znalezione przez archeologów przedmioty, a w chacie odtworzono życie codzienne Słowian z tego okresu.

Więcej informacji:
Gród na Górze Birów w Podzamczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.