Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Nazwę Olsztyn posiadają dwa duże miasta w Polsce. Jedno z nich położone jest w województwie warmińsko- mazurskim, natomiast drugie w województwie śląskim. Ten blog, jak można zobaczyć powyżej dotyczy miejscowości położonej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej w województwie śląskim. Początkowo osada znajdująca się tutaj nosiła nazwę Olsztynek, a następnie zamiennie Olsztynek i Olsztyn. Ostatecznie jednak pozostała ta druga nazwa.
Początek osady, leżącej u podnóża wzniesienia, związany jest ściśle z powstaniem w tym miejscu zamku. Początkowo było tu tylko 10 domów, jednak po nadaniu miastu praw do organizacji jarmarków rozwinęło się ono do 91 domów. Zamieszkali tu między innymi rzeźnik i szewc, co jak na dawne czasy było rzadkością. Niestety w XVII wieku doszło do licznych wojen, epidemii i suszy co spowodowało upadek miasta i odebranie mu praw miejskich. Przyczynił się do tego również pożar zamku, który spowodował, że warownia popadła w ruinę. Prawa miejskie przywrócono Olsztynowi dopiero z dniem 1 stycznia 2022 roku.
Rynek
Adres: Plac Józefa Piłsudskiego
Rynek w Olsztynie to z pewnością miejsce przyciągające turystów. Koło niego znajdują się liczne sklepiki, jak również kawiarnie. Stąd podziwiać można również piękny widok na olsztyński zamek.
Ponadto na rynku znajduje się makieta olsztyńskiego zamku z czasów jego pełnego rozkwitu. Wykonana jest ona w skali 1:100 co oznacza, że ma 2,5 metra długości i 1,25 m szerokości.
Oprócz tego znajduje się tu kilka rzeźb. Jedną z nich jest balansująca na linie figura autorstwa Jerzego Kędziory „W nieskończoność”.
Czy wszystkie rzeźby znajdujące się na rynku można nadal podziwiać nie wiem? Z informacji jakie można obecnie znaleźć w Internecie wiem, że pojawiają się tu często nowe wystawy, które bywają tylko czasowo. I tak było prawdopodobnie z rzeźbą Michała Batkiewicza pn. „Nadzieja”, którą widziałam w 2020 roku.
Na pewno stałym elementem jest nietypowy drogowskaz znajdujący się na jednym z rogów rynku. Przedstawione są tu zarówno kierunki świata jak i kierunki interesujących atrakcji wokół Olsztyna.
Zamek
Na wzniesieniu górującym nad Olsztynem znajduje się średniowieczna warownia, a raczej to co z niej zostało. Zamek ten powstał w XIV wieku z funduszy króla Kazimierza Wielkiego. Niestety mimo swojego rozkwitu w XVI wieku, nie przetrwał on wielu wojen i najazdów. Dlatego też od XVII wieku zaczął on popadać w coraz to większą ruinę.
Do dzisiaj z wielkiego zamku pozostały tylko dwie wieże i fragmenty murów budynków gospodarczych jak również części mieszkalnej.
Więcej informacji:
Zamek w Olsztynie
Parafia p.w. Jana Chrzciciela
Kościół p.w. Jana Chrzciciela wybudowano w 1726 roku. Powstał on ze zniszczonych murów zamku olsztyńskiego. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża w stylu późnobarokowym.
Największą uwagę wnętrza kościoła przyciąga ołtarz główny. W jego centrum znajduje się obraz Chrztu Jezusa w Jordanie, a ponadto po bokach znajdują się figury świętych.
Więcej informacji:
Parafia p.w. Jana Chrzciciela w Olsztynie
Góra Biakło
Niedaleko Olsztyna znajduje się wzgórze zbudowane z wapieni, które nazywa się Góra Biakło. Miejsca tego nie można pomylić z innymi skałami z okolicy, gdyż na szczycie znajduje się ustawiony w latach 90. XX wieku krzyż. Niektórzy górę tę nazywają Małym Giewontem, gdyż swoim wyglądem przypomina tatrzański szczyt.
Góra Biakło posiada dwa różne zbocza. Jedno z nich to pionowa ściana zbudowana ze skały wapiennej, natomiast druga strona jest łagodniejsza.
Ścieżka dydaktyczna Kamieniołom Kielniki
W okolicy Olsztyna znajdował się dawniej kamieniołom, na terenie którego wydobywano. skały wapienne. W wyniku tego odsłonięte zostało wnętrze wapiennego wzgórza. Jednak pod koniec XX wieku zakazano dalszej eksploatacji surowca, a wokół kamieniołomu w 2008 roku otwarto ścieżkę dydaktyczno- geologiczną Kamieniołom Kielniki.
Ścieżka ta ma długość ponad 5 kilometrów i przebiega przez malowniczy teren. Początkowo idzie się prze polanę na której widoczne są liczne wzgórza zwieńczone skałami wapiennymi. Następnie droga przebiega przez las, aby na końcu dotrzeć do najważniejszego punktu czyli dawnego Kamieniołomu Kielniki.