Gmina i powiat: Człuchów, województwo: pomorskie
Adres: ul. Kościelna 8, 77- 300 Człuchów
Początki muzeum sięgają 1911 roku. Wtedy to na ekspozycje przeznaczono 2 sale, w których prezentowano zabytki archeologiczne, ofiarowane przez miejscowych kolekcjonerów. W czasie II wojny światowej zbiory uległy zniszczeniu i rozproszeniu. Natomiast w 1964 roku stworzono nową wystawę, z gromadzonych indywidualnie kolekcji, w izbie muzealnej. W kolejnych latach wystawę wielokrotnie przenoszono. Ostatecznie 2 maja 2013 roku nową siedzibą muzeum stał się Zamek w Człuchowie.
Na temat zamku nie będę się w tym miejscu rozpisywać, aby nie powtarzać tych samych informacji. Chętnych, którzy chcą zapoznać się z historią twierdzy zapraszam na oddzielny wpis. Zamek w Człuchowie
Wystawy stałe
1. Badania archeologiczne na człuchowskim wzgórzu zamkowym
Na wystawie dotyczącej badań archeologicznych, prowadzonych na zamku w latach 1964- 2015, obejrzeć można między innymi żelazne okucia, podkówki, ostrogi, noże, a także militaria takie jak groty do kuszy. Znajdują się tu również monety produkowane od średniowiecza, aż do XVIII wieku. Ponadto na wystawie przedstawiono odnalezione fragmenty wyrobów szklanych.
2. pradzieje ziemi człuchowskiej
Na ekspozycji tej możemy zapoznać się z najstarszymi dziejami regionu. Zgromadzone tu zabytki pochodzą w większości z badań prowadzonych nad osadnictwem wczesno- średniowiecznym w rejonie jezior Krępsko i Szczytno. Ponadto są to obiekty pozyskane w czasie badań na cmentarzach ludności kultury pomorskiej (650- 400 p.n.e) w Sąpolnie, Gwieździnie i Olszanowie. Na wystawie tej znajdują się między innymi naczynia gliniane jak również dawne narzędzia.
3. kultura materialna ziemi człuchowskiej
Obszarem zainteresowań działu etnograficznego jest kultura kaszubskich Gochów (tereny obecnej gminy Lipnica). Przedstawione tu eksponaty związane są głównie z życiem codziennym dawnej ludności. Obejrzeć tu można przedmioty związane z przygotowywaniem pokarmów, obróbką lnu i wełny, uprawą ziemi oraz hodowlą zwierząt. Ponadto znajdują się tu meble i sprzęty domowe.
Część wystawy stanowią również serwety i obrusy zdobione haftem oraz stroje regionalne.
4. Sztuka i rzemiosło artystyczne XV- XX wiek
Najcenniejszymi eksponatami wystawy są między innymi: gotycka rzeźba świętej Małgorzaty (z kościoła filialnego w Słupi), barokowa szafa z 1676 roku z dworu w Koprzywnicy oraz zespół rzeźb barokowych z kościoła w Gwieździnie.
5. Z dziejów miasta i regionu
Wystawa przedstawia historię miasta i regionu człuchowskiego od lokacji miasta do początków XX wieku. Ekspozycję rozpoczyna kopia dokumentu lokacyjnego Człuchowa z 19 czerwca 1348 roku. Są tu także liczne kartki pocztowe, portrety oraz plany Człuchowa. Ponadto dużą część wystawy zajmują militaria. Znajdują się tu między innymi miecze, broń palna, pistolety, a także kolczuga i halabardy.
W człuchowskim zamku oprócz wystaw stałych, obejrzeć można również ciekawe wystawy czasowe. Na początku 2024 roku znajdowała się przepiękna wystawa o nazwie Złote igły. Powstała ona z okazji 50-lecia Zespołu Haftu Kaszubskiego przy Miejskim Domu Kultury w Człuchowie. Na ekspozycji ukazane było bogactwo i różnorodność haftu kaszubskiego jak również kunszt jego wykonania.
Polecam serdecznie odwiedzenie Muzeum Regionalnego w Człuchowie, zwłaszcza, że oprócz interesujących wystaw znajduje się ono w bardzo dobrze zachowanym Zamku Człuchowskim.