Gmina: Suchedniów, powiat: skarżyski, województwo: świętokrzyskie
W czasie II wojny światowej Michniów był siedzibą świętokrzyskich zgrupowań Armii Krajowej. Wielu mieszkańców wsi było członkami armii lub aktywnie współpracowało z partyzantką. Jednak w wyniku donosów 12 lipca 1943 roku Niemcy spacyfikowali wieś. Tego dnia zamordowano 102 mieszkańców, większość przez spalenie żywcem. W zamian za to żołnierze AK zatrzymali pociąg i zastrzelili kilkunastu Niemców, a na burtach wagonu napisali „Za Michniów”. Następnego dnia Niemcy ponownie spacyfikowali wieś, tym razem mordując wszystkich przebywających tam Polaków bez względu na wiek i płeć. Łącznie ofiarom padło 204 mieszkańców Michniowa (w tym 54 kobiety i 48 dzieci). Najmłodsza ofiara miała 9 dni. Wieś doszczętnie spalono i zakazano jej odbudowy oraz uprawy pól. Po wojnie wieś odbudowano, a Michniów stał się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej.
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich
Mauzoleum w Michniowie to muzeum historyczno- martyrologiczne. Jego wygląd jak również nowoczesna, multimedialna ekspozycja mają za zadanie zachowanie w pamięci wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej. Wystawy w muzeum dotyczą przede wszystkim 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Ekspozycje podzielone są tematycznie i znajdują się zarówno w segmentach wewnętrznych jak i zewnętrznych budynku.
Na około Mauzoleum znajdują się krzyże oraz tabliczki z nazwami wszystkich spacyfikowanych w czasie II wojny wsi polskich.
Więcej informacji:
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie