Kwidzyn

Powiat: kwidzyński, województwo: pomorskie

Pierwsze wzmianki o grodzisku na terenie Kwidzynia pochodzą z XI wieku. Badacze przypuszczają jednak, że zostało ono zniszczone. Nową osadę założył natomiast zakon krzyżacki w 1233 roku. Dzięki temu Kwidzyn stał się stolicą biskupstwa pomezańskiego. W związku z tym w 1320 roku rozpoczęto budowę zamku, która trwała ok 20 lat.

W 1525 roku Kwidzyn znalazł się w granicach Prus Książęcych, a biskup i część kapituły przeszły na protestantyzm. Pod koniec XVIII wieku w mieście następowały dalsze działania germanizacyjne. Na podstawie przeprowadzonego w 1919 roku plebiscytu Kwidzyn pozostał w granicach Niemiec. Na szczęście w czasie II Wojny Światowej najcenniejszy zabytek czyli zamek nie ucierpiał za bardzo. 30 stycznia 1945 roku miasto zostało wyzwolone z rąk hitlerowskich. Po wojnie polska administracja przystąpiła do porządkowania i odbudowania zniszczonego miasta.

Katedra świętego Jana Ewangelisty

Kościół w Kwidzynie wybudowano na początku XIV wieku. Powstał on w ówczesnej diecezji pomezańskiej. Katedra wybudowana jest w stylu gotyckim. Jego wnętrze robi ogromne wrażenie ze względu na swoje rozmiary.

Interesujący jest fakt, że w katedrze pochowanych jest kilku wielkich mistrzów krzyżackich z Malborka. Ich szczątki odnaleziono w 2007 roku. Badaczom udało się ustalić nawet ich tożsamość. Byli to Werner von Orselna, Ludolf Koniga von Wattzau oraz Henryk von Plauen.

Więcej informacji:
Katedra świętego Jana Ewangelisty w Kwidzynie

Muzeum Zamkowe

Muzeum Zamkowe w Kwidzynie to oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Znajduje się ono w zamku wybudowanym na przełomie XIII i XIV wieku. Samo muzeum otwarto natomiast w 1950 roku.

W kwidzyńskim zamku znajdują się trzy wystawy stałe jak również różnorodne wystawy czasowe. Do ekspozycji stałych należą wystawa przyrodnicza, etnograficzna jak również archeologiczna.

Więcej informacji:
Muzeum Zamkowe w Kwidzynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.