Chęciny

Gmina: Chęciny, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie

Nazwa miejscowości znana jest od 1275 roku i brzmiała początkowo Chęcin, co oznaczało zamek lub samą wieś. Następnie od XIV wieku nazwa przyjęła liczbę mnogą- Chęciny.

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z 1275 roku. Natomiast prawa miejskie Chęciny otrzymały w 1325 roku. W kolejnych wiekach miasto było wielokrotnie niszczone przez pożar, a następnie odbudowywane przez kolejnych królów. Chęciny były ośrodkiem przemysłu wapienniczego, a także drzewnego. W latach wojennych znajdowało się pod okupacją hitlerowską. Obecnie Chęciny swoją sławę zawdzięczają ruinom Zamku Królewskiego, które w latach 2013- 2015 zostały odrestaurowane.

Widok na Chęciny z Góry Zamkowej

Ratusz
ul. Plac 2 Czerwca

Ratusz to piętrowa budowla wzniesiona w 1837 roku. Jednak ze względu na złe materiały budowlane wymagał on dwukrotnie generalnego remontu. Oczywiście spowodowało to zatarcie pierwotnej klasycystycznej architektury budynku.

Rynek z ratuszem

Na rynku przed ratuszem znajduje się studzienka, w której można poszukać oczywiście swojego szczęścia lub wypowiedzieć życzenie. Może się spełni?

Zamek Królewski

Zamek w Chęcinach wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku. Posiada on trzy wieże, z których na dwie można wejść i podziwiać piękne widoki okolicy. Na terenie zamku znajdują się ponadto skarbiec i lochy, do których też warto zajrzeć.

Na terenie warowni odbywają się pokazy tańca ludowego jak również strzelanie z łuku.

Więcej informacji:
Zamek Królewski w Chęcinach

Centrum Neandertalczyka

Centrum człowieka prehistorycznego powstało nieopodal Jaskini Raj. Znajduje się ono w dużej kapsule, w której pokazane jest jak żył człowiek neandertalski, jak również co spożywał i jak polował. Najciekawszym elementem wystawy jest mamut stworzony w swoich naturalnych rozmiarach.

Więcej informacji:
Centrum Neandertalczyka w Chęcinach

Jaskinia Raj

Jaskinia Raj jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. W jej wnętrzu można podziwiać wszelkiego rodzaju formy naciekowe. Zwiedzanie odbywa się wraz z przewodnikiem, który w ciekawy sposób wszystko wyjaśnia.

Więcej informacji:
Jaskinia Raj w Chęcinach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.