Gmina: Cisna, powiat: leski, województwo: podkarpackie
Majdan 17, 38-607 Cisna
Kolej wąskotorowa powstała w Bieszczadach pod koniec XIX wieku w związku z potrzebą transportu drewna i przewozu osób. Jej szerokość toru wynosi 750 mm. Gospodarczo była ona eksploatowana do 1994 roku. Natomiast od 1997 roku jest ona ponownie wykorzystywana, tym razem jednak jako atrakcja turystyczna. Ponadto Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce.
Pisząc o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej to oczywiście mam na myśli nie tylko przejazd kolejką (co niewątpliwie jest ogromną atrakcją Bieszczad). Ale również Skansen ze starym Taborem jak i Ekspozycję Muzealną dotyczącą historii Kolei Wąskotorowej w Bieszczadach.
Ekspozycja muzealna oraz Skansen z Taborem są same w sobie interesujące. Zwłaszcza dla osób, takich jak ja, którym nie było dane skorzystanie z przejazdu, z powodu braku wolnych miejsc. Ja byłam w tym miejscu w pełni sezonu turystycznego, a liczba miejsc jest niestety ograniczona. Ale jest to dla mnie po raz kolejny nauczką, że wybierając się w jakieś miejsce zwłaszcza w sezonie letnim nie można już liczyć na wejście bez wcześniejszej rezerwacji.
Ekspozycja muzealna
Na stacji w Majdanie, skąd rozpoczyna się trasa kolejki, znajduje się wyremontowany budynek, w którym oczywiście można zapoznać się z historią kolei wąskotorowej w Bieszczadach.
W budynku tym znajduje się kilka pomieszczeń, w których prezentowane są pamiątki z okresów funkcjonowania wąskotorówki. Na ekspozycjach znajdują się takie przedmioty jak: tablice z nazwami przystanków, kilofy, młoty wielkie klucze i młoty, lampy. Ponadto zobaczyć tu można: czapki, naszywki i mundury kolejarzy.
Skansen z nieczynnym Taborem
W skansenie znajduje się nieczynny tabor, który kiedyś jeździł na trasie kolejki wąskotorowej, a obecnie udostępniono go do zwiedzania turystom. W jego skład wchodzą przede wszystkim lokomotywy spalinowe oraz parowozy.
Bieszczadzka Kolej Leśna
Na opis przejazdu kolejką niestety trzeba będzie poczekać do kolejnego mojego pobytu w Bieszczadach. Tym razem jednak nie omieszkam zarezerwować biletów już szybciej. Mimo, że nie mam opisanego samego przejazdu, to i tak postanowiłam opublikować już sam Skansen i Ekspozycję Muzealną. Uważam bowiem, że już te dwie atrakcje są same w sobie ciekawe i godne polecenia, zwłaszcza osobom interesującym się koleją wąskotorową w Polsce.