Gmina i powiat: Człuchów, województwo: pomorskie
Adres: ul. Kościelna 8, 77- 300 Człuchów
Człuchowski zamek był drugim co do wielkości po Malborku oraz najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Zamek zbudowali Krzyżacy w latach 1320- 1367. W ich posiadaniu został do 1454 roku. Następnie zdobyli go Polacy i nie oddali już władzy nad nim. Po 1793 roku mury warowni rozebrali człuchowianie i zbudowali z nich domy. Jedyną pozostałością po zamku wysokim jest oczywiście wieża zamkowa oraz dawny budynek kościoła ewangelickiego, jak również odkryte niedawno podziemia.
Architektura
Zamek w Człuchowie wybudowano na półwyspie jeziora Słuchów. W jego skład wchodził Zamek Wysoki oraz trzy przedzamcza.
Każda z tych części, otoczona była murem z głazów granitowych i cegieł w związku z tym, mogła stanowić samodzielny ośrodek obronny. Pozostałości murów nadal można podziwiać w parku koło zamku.
Zamek wysoki wybudowany był na planie kwadratu. Posiadał on zatem cztery skrzydła, wewnętrzny dziedziniec oraz wieżę w północno- zachodnim narożniku. Jak już wspomniałam do dziś przetrwała wieża wraz z wybudowanym w latach 1826-28 (w miejscu starego), skrzydłem północnym zamku wysokiego dawnym budynkiem kościoła ewangelickiego.
Dzięki pracom archeologicznym prowadzonym na zamku od 2008 roku, odsłonięto dziedziniec i piwnice dawnych pozostałych trzech skrzydeł Zamku Wysokiego. Wszystko to zostało oczywiście udostępnione dla ruchu turystycznego. W każdym z dawnych pomieszczeń znajduje się ponadto tablica informująca w jakiej części zamku się znajdujemy i jaką rolę pełniło to miejsce.
Wieża zamkowa
Jedyną zachowaną, w całości, częścią Zamku Wysokiego jest wieża zamkowa typu bergfried. Pierwotnie jej wysokość wynosiła 50 metrów. Obecnie jednak jest ona o parę metrów niższa i ma 46 metrów. Mury wieży mają 5 metrów grubości. W latach 1826- 1828 przy wieży, na fundamentach kaplicy zamkowej, wybudowano kościół ewangelicki, natomiast samą wieżę zamieniono na dzwonnicę.
Obecnie wieża pełni rolę tarasu widokowego. Na górę można dostać się zarówno po schodach jak również za pomocą windy, którą wybudowano podczas prac modernizacyjnych zamku. Po drodze na samą górę można obejrzeć także stary dzwon, który znajdował się na samym szczycie wieży, gdy pełniła ona jeszcze rolę dzwonnicy.
Z wieży zamkowej roztacza się piękna panorama na Człuchów i okolicę.
Lochy
W podziemiach wieży znajdowały się dawniej lochy dla więźniów. Normalnie miejsce to jest niedostępne dla zwiedzających. Jednak raz w roku podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można zejść do podziemi.
Miejsce pod posadzką przed wejściem do lochów.
Nie polecam tego jednak tym, którzy mają klaustrofobię. Do lochów prowadzi bowiem niewielki otwór w sklepieniu, przez który ciężko jest się przecisnąć.
Nie ma tam oczywiście żadnych, okien ani innych możliwości wyjścia stamtąd jak tylko po niewygodnej wąskiej drabince.
Ostatni najniższy poziom lochów nie jest jednak udostępniony, gdyż podchodzą tu już wody gruntowe. Znajduje się on bowiem na równi z poziomem pobliskiego jeziora.
Podczas wspomnianych już prac archeologicznych na zamku odnaleziono 200 tys. eksponatów w tym srebrne monety z połowy XVII wieku. Eksponaty te można podziwiać w znajdującym się na terenie zamku Muzeum Regionalnym, którego opis w linku poniżej.
Muzeum Regionalne w Człuchowie.
Park Luizy
Przy człuchowskim zamku znajduje się miejski park leśny. Zajmuje on powierzchnię ok 28 hektarów. Dzięki temu jest to bardzo fajne miejsce, w którym można zarówno pospacerować jak i wypocząć w altankach ustawionych przy alejkach..