Gmina: Kołobrzeg, powiat: kołobrzeski, województwo: zachodniopomorskie
Adres: ul. Morska 1, 78- 100 Kołobrzeg
Latarnia morska była niegdyś najważniejszym elementem murów obronnych Twierdzy Kołobrzeg. Jej początki sięgają XVII wieku. Pierwsze światło na szczycie wieży zabłysło w 1666 roku. Miało ono ułatwić statkom nawigację po wodach przybrzeżnych. Obsługą latarni zajmował się tylko jeden człowiek. Ze względu na oszczędności, latarnię zapalano początkowo tylko podczas zawijania statków do portu.
Przez kolejne lata latarnia była wielokrotnie przebudowywana. W 1899 roku jej wysokość wynosiła 25 metrów, a zasięg 8 mil morskich. Dziesięć lat później przebudowano latarnię na ceglaną zmieniając jej zasilanie na gazowe. Zmieniło to rodzaj światła na żółte i zwiększyło widoczność do 12 mil. W takiej postaci przetrwała do końca II wojny światowej. Wtedy to wycofująca się niemiecka armia wysadziła budynek. Po zakończonych działaniach wojennych w Kołobrzegu przystąpiono do odbudowy latarni. Zmianie uległo między innymi jej miejsce usadowienia na fundamentach fortecznych.
Obecnie latarnia znajduje się na głównej platformie dawnej twierdzy. W 1975 roku dobudowano do niej taras widokowy przez co stała się interesującą atrakcją turystyczną.
Latarnia Morska w Kołobrzegu spełnia do dzisiaj funkcję obiektu nawigacyjnego. Jest to także pomnik ku czci poległych o wyzwolenie miasta, co upamiętniają emblematy i tablica pamiątkowa wmurowane w elewację budynku.
Wystawy znajdujące się wewnątrz latarni
Krajobraz widoczny z tarasu widokowego:
Latarnia w Kołobrzegu należy raczej do jednej z mniejszych na polskim wybrzeżu. Mimo to z jej tarasu podziwiać można zarówno Morze Bałtyckie, port jak i zabudowania miasta. Zupełnym przypadkiem, będąc na tarasie widokowym, trafiłam na defiladę policyjną odbywającą się podczas święta policjantów. Pokaz trwał ok 15 minut i był bardzo ciekawy. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała również podziwianiu błękitnego morza.