Gdański Ogród Zoologiczny

Miasto na prawach powiatu, województwo: pomorskie
Adres: ul. Karwieńska 3, 80- 328 Gdańsk, dzielnica: Oliwa

ZOO w Gdańsku, a dokładniej mówiąc w dzielnicy Oliwa, otwarto 1 maja 1954 roku. Jego powierzchnia wynosi 125 hektarów w związku z tym, jest to największy pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się aktualnie 146 gatunków zwierząt co sprawia, że jest to ciekawe i różnorodne miejsce. Bez wątpienia walorem zoo w Oliwie jest również jego lokalizacja. Umiejscowione jest ono bowiem w zaciszu leśnym między morenowymi wzgórzami, a ponadto nad potokiem Rymaszewskim. W związku z tym, zwierzęta tu żyjące prezentowane są na tle naturalnego krajobrazu.

Historia

Wiosną 1954 roku rozpoczęto prace budowlane na terenie zoo, jednak bardzo szybko zabrakło finansów na dalszą rozbudowę. Mimo to nie zaprzestano dalszych prac, ponieważ do udziału w tworzeniu ogrodu zoologicznego, w czynie społecznym, włączyła się okoliczna ludność. Godnym uwagi jest także fakt, że pieniądze na ten cel zbierali nawet uczniowie z nadmorskich miejscowości. W ten sposób dzięki uczniom, społeczności oraz zakładom pracy Trójmiasta udało się ukończyć to wspólne dzieło. Według danych pracę ludzi tylko w latach 1964- 1968 wyceniono na ponad 4,5 mln złotych. Ogród nazwano natomiast szkołą pracy społecznej.

Bardzo ważnymi momentami w dziejach Miejskiego Ogrodu Zoologicznego „Wybrzeża” w Gdańsku Oliwie było wpisanie go do EAZA w 1993 roku i SPECIES 360 w 1997 roku. A co to właściwie znaczy? Pierwszy ze skrótów oznacza Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dla zoo oznacza to możliwość międzynarodowej współpracy w zakresie hodowli, edukacji, ochrony przyrody jak również badań naukowych. Drugi rejestr to Międzynarodowy System Rejestracji Gatunków, umożliwiający ochronę i odnawianie zagrożonych gatunków.

Mieszkańcy zoo

Posługując się danymi z oficjalnej strony zoo stan mieszkańców na 31.12.2023 roku wynosił dokładnie 859 zwierząt w 146 gatunkach. Najliczniejszą grupę stanowią oczywiście ssaki (68 gatunków), następnie ptaki (45 gatunków), gady (28 gatunków) i najmniejsza liczba to płazy (tylko 1 gatunek). Poniżej można zobaczyć kilkoro z mieszkańców gdańskiego zoo. Oczywiście nie robiłam zdjęć wszystkim zwierzętom, ponieważ po pierwsze jest ich zbyt dużo. Natomiast po drugie część z nich była w oddali, a jeszcze inne schowane w swoich domkach.

Warto też oczywiście wspomnieć, że przy każdym wybiegu znajduje się tablica informacyjna opisująca prezentowany gatunek. Poniżej przykładowe zdjęcie na podstawie Jaka Zwyczajnego.

Na koniec zdjęcie mojego ulubionego zwierzęcia. Niestety w gdańskim zoo mieszkają tylko hipopotamy karłowate, ale dla mnie to i tak wielka radość móc je oglądać. Nie wiem dlaczego, ale czuję sympatię do tych zwierząt.

Park dinozaurów

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, oprócz wspomnianych już wyżej różnorodnych gatunków ssaków, ptaków, gadów i płazów, można zapoznać się również ze zwierzętami już wymarłymi. Dokładniej rzecz ujmując, w lesie ustawiono makiety dinozaurów w ich rzeczywistych rozmiarach. Oprócz tego mamy tu tablice informacyjne przybliżające nam czasy ich istnienia.

Na zakończenie dodam, że do zoo najlepiej udać się rano, gdyż wtedy większość zwierząt otrzymuje swój posiłek, co sprzyja oglądaniu ich z bliska. Paśniki bowiem ustawione są w większości przy ścieżkach spacerowych blisko zwiedzających. Na stronie zoo znajduje się oczywiście też harmonogram karmienia niektórych wybranych gatunków. Ponadto rano też łatwiej o znalezienie miejsca parkingowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.