Kamień świętego Wojciecha, Diabelski Kamień

Gmina: Drzycim, powiat: świecki, województwo: kujawsko- pomorskie
Adres: w lesie niedaleko miejscowości Leosia

Kamień świętego Wojciecha jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Ponadto jest on trzecim co do wielkości głazem narzutowym w Polsce.

Obwód kamienia wynosi 24,5 metra, szerokość 8,8 m, a wysokość 3,8 metra. Głaz ten znajduje się w lesie we Wdeckim Parku Krajobrazowym niedaleko wsi Leosia.

Z kamieniem związane są dwie legendy i dlatego też posiada on dwie nazwy.

Pierwsza z legend głosi, że święty Wojciech wędrując do Prus w 997 roku odprawił w tym miejscu mszę. Dawno temu były to tereny zamieszkiwane przez pogan, którzy na kamieniu odprawiali swe obrzędy. Święty Wojciech natomiast postanowił pokazać ludności z tych okolic prawdziwą wiarę w Jedynego Boga. Ludzie myśleli, że trafi go piorun lub ziemia się zapadnie, jednak nic takiego się nie stało. Dla mieszkańców okolicy był to jednoznaczny znak, że wiara świętego Wojciecha jest silniejsza. Tak więc przekonali się oni do chrześcijaństwa. Dlatego też głaz nazywano Kamieniem Świętego Wojciecha.

Druga z legend związana jest natomiast z nazwą Kamień Diabelski. Otóż diabeł chciał przegrodzić nurt rzeki Wdy wielkim głazem. Niestety przeliczył się on i nie zdążył przed świtem. Dlatego też porzucił on wielki kamień ok. kilometra od rzeki.

Leosia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.