Miasto i powiat: Toruń, województwo: kujawsko- pomorskie
Oddział: Muzeum Okręgowego w Toruniu
Adres: ul. Franciszkańska 9/11, 87- 100 Toruń
Muzeum podróżników powstało przede wszystkim dzięki temu, że Elżbieta Dzikowska podarowała miastu Toruń najcenniejsze pamiątki z wypraw po świecie, które odbyła ona wraz z mężem Tonym Halikiem. Muzeum utworzono w 2003 roku, a na jego siedzibę przeznaczono zabytkowy spichlerz. W późniejszym czasie władzom muzeum udało się pozyskać sąsiadującą kamienicę, co pozwoliło bez wątpienia na dalszą rozbudowę ekspozycji.
W muzeum podróżników znajduje się ponad 500 eksponatów. Pochodzą one ze wszystkich kontynentów, za wyjątkiem Antarktydy. Warto dodać, że każdy z obiektów jest opisany, dzięki czemu dokładnie wiadomo co to za przedmiot i skąd pochodzi.
Ogromną część wystawy stanowią zbiory wielokolorowych tkanin oraz elementów ubioru. Pochodzą one zarówno z Gwatemali, Meksyku, Afryki jak również z Chin. Obejrzeć można między innymi bluzki damskie i męskie, suknie, nakrycia głowy i obuwie.
Kolejnym elementem wystawy są zbiory różnorodnej biżuteri. Stworzone są one z różnorodnych surowców naturalnych i pochodzą również z całego świata.
Wśród zbiorów można zobaczyć również różne figurki pochodzące z odległych kontynentów.
Ciekawe są także rytualne maski plemion Afrykańskich.
Nie wiem dlaczego, ale mnie zainteresowała głównie wystawa dotycząca łowców głów i Czarnego Lądu. Najciekawsza bowiem jest przedstawiona tam tsanta, czyli głowa ludzka zmniejszona do rozmiarów pomarańczy.
Godna uwagi jest także ogromna mapa świata, na której przedstawione są miejsca podróży małżeństwa. Co ciekawe rolę pinesek stanowią zawieszki kluczy z pokoi hotelowych.
Wszystkie wystawy przedstawione zostały w bardzo interesujący sposób. Jako tło służą fotografie z odwiedzonych miejsc co pozwala w lepszy sposób przenieść się w podróż.
Dla ciekawych- dawniej podróżowano z bagażem w postaci wielkich kufrów.
Na koniec ja w przerwie między kolejnymi eksponatami.