Muczne

Gmina: Lutowiska, powiat: bieszczadzki, województwo: podkarpackie

Po II wojnie światowej z miejscowości wysiedlono wszystkich mieszkańców, a wieś opustoszała. W 1972 roku powstała tu jednak nowa osada dla pracowników leśnych, a w początkowych latach miejscowość ta wcale nie nazywała się Muczne lecz Kazimierzowo.

Swoją sławę miejscowość ta obecnie zawdzięcza Centrum Promocji Leśnictwa, Plenerowej Wystawie Wypału Węgla Drzewnego oraz Zagrodzie Pokazowej Żubrów.

Zagroda Pokazowa Żubrów

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem powstała w ramach programu ochrony tego zwierzęcia w Bieszczadach. W części lasu jodłowo- bukowego wyodrębniono 9 ha, na których żubry mogą się swobodnie poruszać i rozmnażać. Następnie przenosi się je do zagrody aklimatyzacyjnej i na wolność. Koło wybiegu wybudowano dodatkowo dwie platformy widokowe oraz ustawiono tablice informacyjne. Bez wątpienia polecam wszystkim obejrzenie tych ogromnych zwierząt z bliska, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy to na świat przychodzą młode osobniki.

Więcej informacji:
Zagroda Pokazowa Żubrów w Mucznem

Centrum Promocji Leśnictwa
Muczne 2

Oficjalne otwarcie Centrum Promocji Leśnictwa odbyło się 24.09.2016 roku. Dzięki przedstawionej tu ekspozycji można w bardzo przyjazny sposób zapoznać się zarówno z florą jak i fauną bieszczadzkich lasów. Zobaczyć tu można przede wszystkim całe fragmenty ekosystemów leśnych. Z pewnością wszystkich zainteresują naturalnych rozmiarów zwierzęta takie jak: jelenie, żubry, wilki, dziki czy niedźwiedź, przedstawione w naturalnych środowiskach, w poszczególnych porach roku. Podczas zwiedzania towarzyszą nam również odgłosy zwierząt, śpiew ptaków jak i dźwięki lasu.

Zwierzęta leśne z pewnością z innych rejonów Polski.

Zwierzęta, które są charakterystyczne przede wszystkim dla Bieszczadzkich lasów.

Plenerowa Wystawa Wypału Węgla Drzewnego
Droga ze Stuposian do Mucznego

Każdy z nas, z pewnością, nie raz piekł sobie kiełbaski lub inne pyszności na grillu. Jednak nie wszyscy wiedzą skąd pochodził węgiel drzewny do tego celu ( ale zabawne- oczywiście, że ze sklepu !). No tak ale jak znalazł się w sklepie? Ja do tej pory też nie zastanawiałam się skąd się tak właściwie bierze węgiel drzewny i jak się go robi. I tu z pomocą, na odpowiedź, przychodzi wizyta w Plenerowej Wystawie Wypału Węgla Drzewnego.

Na wystawie można obejrzeć przede wszystkim mielerz (pierwszy sposób wypału węgla drzewnego), barak mieszkalny oraz retortę. A ponadto wszystko opisane jest na tablicach informacyjnych znajdujących się koło eksponatów.

Na początku XXI wieku w Bieszczadach było 50 baz wypału drewna z 600 retortami, a obecnie jest to już tylko 10 baz z 40 retortami. Pokazuje to niestety, że wypał węgla drzewnego w Polsce staje się coraz mniej opłacalny, gdyż sprowadza się tańszy węgiel z Ukrainy. Tym samym zarazem, zanika zawód smolarza, a ponadto część kultury Bieszczadzkiej. Dlatego uważam, że było bardzo fajnym pomysłem stworzenie tej plenerowej wystawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.