Gdański Ogród Zoologiczny

Wyróżnione

Miasto na prawach powiatu, województwo: pomorskie
Adres: ul. Karwieńska 3, 80- 328 Gdańsk, dzielnica: Oliwa

ZOO w Gdańsku, a dokładniej mówiąc w dzielnicy Oliwa, otwarto 1 maja 1954 roku. Jego powierzchnia wynosi 125 hektarów w związku z tym, jest to największy pod względem wielkości ogród zoologiczny w Polsce. Na jego terenie znajduje się aktualnie 146 gatunków zwierząt co sprawia, że jest to ciekawe i różnorodne miejsce. Bez wątpienia walorem zoo w Oliwie jest również jego lokalizacja. Umiejscowione jest ono bowiem w zaciszu leśnym między morenowymi wzgórzami, a ponadto nad potokiem Rymaszewskim. W związku z tym, zwierzęta tu żyjące prezentowane są na tle naturalnego krajobrazu.

Czytaj dalej

Ścieżka dydaktyczna „Kamieniołom Kielniki”

Wyróżnione

Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Adres: między Olsztynem, a Przymiłowicami

Ścieżka geologiczna została oddana do użytku w 2008 roku. Jej długość wynosi 5,3 km. Miejsce to uznano za godne uwagi, gdyż nieczynny już kamieniołom odsłonił wnętrze wapiennego wzgórza. Dzięki temu można podziwiać tu wiele różnych form krasowych.

Czytaj dalej

Góra Biakło 340m n.p.m.

Wyróżnione

Pasmo: Wyżyna Krakowsko- Częstochowska
Powiat: częstochowski, województwo: śląskie

Góra Biakło to bezleśne wzgórze ostańcowe wznoszące się nieopodal miejscowości Olsztyn, znajdującej się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Szczyt góry zbudowany jest oczywiście, jak większość wzniesień w tym regionie, z wapieni pochodzących jeszcze z okresu jurajskiego.

Czytaj dalej

Olsztyn

Wyróżnione

Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie

Nazwę Olsztyn posiadają dwa duże miasta w Polsce. Jedno z nich położone jest w województwie warmińsko- mazurskim, natomiast drugie w województwie śląskim. Ten blog, jak można zobaczyć powyżej dotyczy miejscowości położonej na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej w województwie śląskim. Początkowo osada znajdująca się tutaj nosiła nazwę Olsztynek, a następnie zamiennie Olsztynek i Olsztyn. Ostatecznie jednak pozostała ta druga nazwa.

Widok na Olsztyn z wzgórza zamkowego
Czytaj dalej

Zamek w Olsztynie

Wyróżnione

Gmina: Olsztyn, powiat: częstochowski, województwo: śląskie
Adres: ul. Zamkowa 18, 42-256 Olsztyn

Ruiny zamku w Olsztynie to średniowieczna warowania znajdująca się na trasie Orlich Gniazd. Informacje o pierwszym grodzie w tym miejscu pochodzą z XI wieku. Niestety jak to dawniej bywało uległ on spaleniu w połowie XII wieku. Natomiast pierwsza wzmianka o murowanym zamku w Olsztynie jest z 1349 roku. Jej fundatorem był bez wątpienia król Kazimierz Wielki.

Czytaj dalej

Kamień świętego Wojciecha, Diabelski Kamień

Wyróżnione

Gmina: Drzycim, powiat: świecki, województwo: kujawsko- pomorskie
Adres: w lesie niedaleko miejscowości Leosia

Kamień świętego Wojciecha jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Ponadto jest on trzecim co do wielkości głazem narzutowym w Polsce.

Czytaj dalej

Nowa Słupia

Wyróżnione

Gmina: Nowa Słupia, powiat: kielecki, województwo: świętokrzyskie

Nazwa miejscowości pochodzi od łacińskiego słowa Słup- co może nawiązywać do osady oznaczonej obronną wieżą lub słupem granicznym. Dzieje Nowej Słupi sięgają czasów starożytnego hutnictwa. Kiedy to dla regionu Gór Świętokrzyskich charakterystyczny był wytop żelaza z rudy za pomocą tak zwanych Dymarek.

Czytaj dalej

Łysa Góra 594,3m n.p.m.

Wyróżnione

Góry Świętokrzyskie
Pasmo: Łysogóry
Województwo: świętokrzyskie

Łysa Góra to drugi co do wielkości szczyt leżący w Górach Świętokrzyskich. Niektórzy miejsce to kojarzą jednak bardziej z innymi nazwami takimi jak Święty Krzyż lub Łysiec. Nieważne jednak jakiej kto nazwy używa, gdyż miejsca tego nie można pomylić z żadnym innym, Na wysokiej górze, porośniętej lasem, należy wyszukiwać oczywiście znajdującego się tam kościoła oraz jeszcze bardziej widocznej wieży radiowo- telewizyjnej, której wysokość wynosi 157 metrów.

Czytaj dalej